V Jižní Georgii se nacházejí dvě pohoří - Salvesen a Allardyce -, která se tyčí do výšky téměř 3 000 metrů nad mořem. V létě je téměř 75 % ostrova pokryto sněhem, ledem a ledovci. V zimě dosahuje sněhová pokrývka až k vodní hladině.
Ostrovu se také říká antarktická oáza, protože se zde rozmnožuje obrovské množství tučňáků a tuleňů. Zdejší mořský ekosystém je považován za jeden z nejhustších příkladů biologické rozmanitosti na světě. Návštěvníci zde mohou spatřit tuleně na souši i ve vodách a proplouvá zde řada velryb.
Jižní Georgie je jedním z nejodlehlejších a nejdivočejších míst na Zemi.
Jaké je počasí v Jižní Georgii
Podnebí v Jižní Georgii je polární. Je možné, že během plavby po Jižní Georgii zažijete různé typy počasí. Průměrné teploty se značně liší v závislosti na tom, kde přesně se nacházíte. Například na Ptačím ostrově je v lednu obvykle 0,7 až 5,5 °C, ale na King Edward Point se lednové teploty pohybují v rozmezí 1,4 až 8,4 °C (34,5 až 47,1 °F).
V srpnu se teplota v Jižní Georgii může pohybovat od -4,8 do 1,5 °C (23,4 až 34,7 °F). Letní větry mohou způsobit nadprůměrně teplý den, ale i v tomto období může nad 300 metrů nad mořem (984 stop) padat sníh.
Jaká zvířata můžete vidět v Jižní Georgii
Mnoho lidí se vydává na plavbu do Jižní Georgie právě s ohledem na divokou přírodu, a to z dobrého důvodu.
Tato oblast je bohatá a rozmanitá nejen díky obrovským koloniím tučňáků královských. Mezi další ptáky, které můžete při cestě na Jižní Georgii spatřit, patří albatrosi, rybáci a několik druhů buřňáků.
Kromě toho se můžete setkat s mořskými živočichy, od velryb až po velké množství tuleňů, jako jsou lachtani antarktičtí a lachtani jižní. Na Jižní Georgii je největší koncentrace mořských živočichů na planetě.
Co jedinečného vás čeká v Jižní Georgii
Velkým lákadlem je místní flóra a fauna a sběratelé poštovních známek si mohou během své cesty zakoupit několik vzácných známek Jižní Georgie. Pozoruhodná je také topografie tohoto odlehlého ostrova, na němž se nachází velkolepé centrální vysokohorské pohoří.
Historie je zde bohatá, od příběhů o lovu velryb z počátku 20. století až po výpravy slavného objevitele sira Ernesta Shackletona. Hlavním lákadlem je však divoká příroda, které se nevyrovná žádné jiné místo na Zemi. Je to opravdový ráj pro její milovníky.
Nejvyšší vrcholy ostrova jsou trvale pokryty sněhem a ve vodě kolem Jižní Georgie jsou běžně k vidění ledové hory.