Původně neosídlené ostrovy objevil v roce 1592 britský mořeplavec John Davis. První zde ale byla založena francouzský kolonie v roce 1764. Poté se ostrovy ocitly ve španělském držení a v roce 1820 připadly Argentině. Od roku 1833 byly ostrovy okupovány britskými jednotkami a v roce 1914 zde došlo k námořní bitvě. V roce 1982 Argentina ostrovy vojensky obsadila, prohlásila je svým územím a pojmenovala jej Malvíny.
V současnosti je zde nejdůležitějších zdrojem příjmů rybolov a cestovní ruch. Pro maso a vlnu jsou chovány ovce.
Falklandy jsou místem, kde můžete vidět volně žijící tučňáky či pasoucí se ovce. Dále jsou zde k vidění například kosatky, tuleni, lachtani, mroži, delfíni či albatrosi. Na ostrově je několik druhů keřů, kapradin a tráv.
Jaké je počasí na Falklandách?
Podnebí na Falklandských ostrovech (Islas Malvinas) je obvykle chladné, ale ročně zde není mnoho srážek a sníh se obvykle neudrží na zemi. Menší množství deště padá pravidelně. Bez ohledu na roční období, ve kterém na Falklandy cestujete, se nesetkáte s teplotou nižší než -5 až 24 °C. Častá je oblačnost, která minimalizuje vliv dlouhých letních dnů.
Přestože v létě může být až 24 °C, průměrná nejvyšší teplota v lednu a únoru je 9 °C. Průměrná nejvyšší teplota v zimních měsících je 2 °C.
Fauna na Falklandských ostrovech
Pokud se vydáte na cestu na Falklandy, můžete očekávat, že uvidíte velkou a rozmanitou skupinu ptáků. Vyskytuje se zde 16 endemických druhů ptáků a celkem 63 druhů využívá Falklandy k hnízdění.
Mezi nejzajímavější druhy volně žijících živočichů patří tučňák skalní jižní, jihoamerické rybáky a albatrosi černohlaví. Cestovatelé mohou spatřit také lachtany jihoamerické a lachtany jižní.
Co jedinečného na Falklandách najdete?
Mnoho návštěvníků Falklandských ostrovů se během své cesty zastaví i na Západních Falklandách. Několik ostrovů v této oblasti hostí velké množství hnízdících ptáků a hnízdiště tučňáků skalních, albatrosů černohlavých a pěnkavovitých.
Většina ostrovů je kopcovitá a hornatá, což z nich činí zajímavé místo k prozkoumání během expediční plavby. Díky své biologické rozmanitosti jsou navíc Falklandy ideální volbou pro milovníky ptáků a divoké přírody z celého světa.
Zajímavá místa Falkland
Bleaker Island - ostrov, který se nachází přibližně 30 minut letadlem od hlavního města Stanley. Jde o velmi vyhledávané místo s moderním ubytováním, které přesto dává pocit soukromí a sepnutí s přírodou. Velkým lákadlem je kolonie Rockhopperových tučňáků. Jsou zde dlouhé písčité pláže, kde je možnost pozorování místní fauny i flóry (např. endemické rostliny Lady´s Slipper).
Darwin a Goose Green - Darwin je druhé největší sídlo na ostrovech, bylo založeno v roce 1859 a dostalo jméno podle Charlese Darwina, který ostrovy navštívil při jedné ze svých cest. Asi 2 kilometry je vzdálené město Goose Green. Poblíž se nachází i nejvyšší vrchol ostrovů Mount Usborne (705 m. n. m.).
Sea Lion Island -nejjižnější obydlený ostrov je místem, kde můžete najít nejvíce z místní fauny i flory. Velké zastoupení zde mají mroži a tuleni. Bílé písčité skály, útesy, svěží voda a zdravá země umožní místní fauně potřebný klid k životu a návštěvníkům dovoluje přiblížit se k nim na malou vzdálenost.
Saunders Island - byl prvním britským sídlem v oblasti. Ostrov je znám díky velké kolonii albatrosů.
Stanley - hlavní město na severovýchodě ostrova East Falkland. Má přibližně 2700 obyvatel (85 % obyvatelstva celého souostroví). Patří mezi nejmenší hlavní města na světě.