Grónsko - Polární plavby

Grónsko

Grónsko - největší ostrov na světě, který se nachází na rozhraní Severního ledového oceánu a Atlantického oceánu. Geograficky je součástí Severní Ameriky, ale historicky, ekonomicky a politicky je tato země spojená s Evropou – je autonomní součástí Dánského království. Hlavním městem Grónska je Nuuk. V roce 2008 zde žilo přibližně 56 tis. obyv. (88 % Inuité a dánsko-inuitští míšenci, 12 % Evropané). Obyvatelstvo žije převážně na pobřeží. Druhým největším městem po Nuuk je Sisimiut, poté osady Quaqortoq, Paamiut, Narsaq a Thule. Oficiálním jazykem je grónština, používá se ale i dánština a angličtina.

Pouhých 15 % území není trvale zaledněno. Tento ledovec (1, 8 mil. km²) je druhým největším ledovcem na světě (největší je Antarktický ledovec). Název této země je v grónštině „Kallallit Nunaat“ („země Kalaallitů“ nebo „země Gróňanů“ ).

Jako první přišli do Grónska předci prvních Inuitů kolem roku 3000 př.n.l. během cesty z Asie na Aljašku. O 500 let později proběhlo první stěhování Indiánů do Grónska. Přibližně kolem roku 875 objevil ostrov viking Gunnbjørn Ulfsson a pojmenoval ho Gunnbjørnland. Po roce 1000 proběhlo stěhování Inuitů z Aljašky a severní Kanady do Grónska – kultura Thule. V 18. a 19. století ostrov navštěvovali dánští a němečtí velrybáři. V roce 1953 se stalo Grónsko součástí Dánska a v r. 1989 získává autonomii.

Grónsko má bohaté zásoby nerostného bohatství – uran, uhlí, kryolit a galenit. Předpokládá se, že v okolním moři jsou zásoby ropy a zemního plynu. Po ustanovení autonomie byl vydán Zákon o zásobách minerálů v Grónsku – grónský lid má právo nakládat se svými přírodními zdroji. A o budoucím využívání má rozhodovat grónsko-dánský výbor.

Jaké počasí je v Grónsku?

Vzhledem k rozloze Grónska se zde vyskytují různé teplotní a klimatické podmínky. Například všechny obydlené části Grónska se nacházejí na pobřeží, protože tato oblast je bez ledu. Zatímco centrální oblast Grónska je pokryta ledovým příkrovem.
V Nuuku dosahuje průměrná teplota v zimě až -8 stupňů Celsia (18 stupňů Fahrenheita), v létě se však vyšplhá až na 7 stupňů Celsia (45 stupňů Fahrenheita). Jen zřídkakdy se v oblasti vyskytnou teploty, které by překročily tato rozmezí, což způsobuje, že léto je chladné, ale zima je snesitelnější než v mnoha regionech s proměnlivějším klimatem.

Jaká zvířata najdete v Grónsku

Během plavby Grónskem můžete spatřit velké množství ptáků. Na ostrově jich žije přibližně 52 druhů.
Počet druhů suchozemských savců je poměrně malý, přesto je možné spatřit lední medvědy, zajíce polní, soby, pižmoně a lišky polární. Často jsou k vidění mořští savci, například plejtvák obrovský, plejtvák malý a keporkak. Občas zahlédnete také velryby modré, vorvaně a velryby pilotní.

V Grónsku žije více druhů suchozemských savců než na Špicberkách: mimořádně vzácní vlci arktičtí, lišky polární, ermini, lumíci obojkoví, pižmoni a zajíci arktičtí. Lední medvěd se na západním pobřeží vyskytuje jen zřídka, ale na severním a severovýchodním pobřeží je k vidění pravidelně.

Co uvidíte při plavbě Grónskem

V Grónsku žije méně než 100 000 lidí, většinou Inuitů - původních obyvatel Arktidy. Grónsko se nachází severovýchodně od Kanady a je považováno za součást Severní Ameriky, i když politicky bylo vždy spojováno se Skandinávií.
Co to znamená pro vaši plavbu po Grónsku? Znamená to, že navzdory kilometr tlusté ledové pokrývce, která pokrývá většinu tohoto neuvěřitelného ostrova, je Grónsko kromě exotické přírody a krajiny domovem fascinujících kultur.
Podél severního a východního pobřeží, kde je lidská populace vzácná, žije řada suchozemských savců. Plavba do Grónska vás zavede do vod, kde můžete spatřit běluhy, modré velryby, plejtváky, velryby grónské (grónské), norky, narvaly a vorvaně.
Grónský ledový příkrov je jedinou ledovou pokrývkou své velikosti v Arktidě. Podobnými ledovými příkrovy je pokryta asi desetina zemského povrchu, přičemž téměř všechny jsou soustředěny v Grónsku a Antarktidě. Je tedy téměř samozřejmé, že pobřeží Grónska nespojují žádné silnice. Proto je plavba do Grónska ideálním způsobem, jak poznat největší ostrov Země.

Plavby Grónsko