Kdy cestovat na Antarktidu?
Pokud nejste polární vědec, který plánuje přezimovat na antarktické výzkumné stanici, můžete se tam vlastně vydat jen v létě. Což je mimochodem nejlepší doba pro polární plavbu, prohlídku zajímavých míst a pozorování zvířat. Vzhledem k poloze kontinentu na nejvzdálenějším místě jižní polokoule jsou totiž v Antarktidě pouze dvě roční období: léto a zima, a to přesně v opačném čase než na severní polokouli.První plavby do Antarktidy začínají koncem října a využívají tak jižního letního počasí. Teploty v tomto období jsou stále mírnější a v našich nejnavštěvovanějších oblastech podél Antarktického poloostrova se pohybují v rozmezí od -2 °C do 8 °C (28°F až 46°F).
V říjnu a listopadu se také začíná zmenšovat mořský led, což nám umožňuje vyplout do více oblastí. Místní volně žijící živočichové, jako jsou tuleni, tučňáci a další mořští ptáci, se během antarktického léta začínají rozmnožovat a zaplňují své kolonie mláďaty.
Pak je tu otázka denního světla. Antarktické léto nám poskytuje dostatek hodin slunečního světla a v prosinci je denní světlo téměř nepřetržité. To nám dává více času na přistání a podmínky jsou lepší pro pořízení dokonalé fotografie keporkaků.
Například plavba po Antarktidě v rámci programu Basecamp je zaměřena na outdoorové aktivity (jízda na kajaku, horolezectví, kempování a další) a v jiném ročním období by se nedala uskutečnit. To samé platí i pro výlety vrtulníkem ve Weddellově moři na ostrov Snow Hill, kde najdete kolonie tučňáků císařských.
Během antarktické zimy mohou teploty klesnout až na mrazivých -80 °C a extrémní vítr může způsobit, že prostředí je chladnější než hluboký vesmír. Antarktida je v tomto období také zahalena do tmy a mořský led prakticky znemožňuje plavbu.
Sir Ernest Shackleton byl jedním z mnoha polárníků, kteří to zažili během své nešťastné, ale legendární Imperiální transantarktické expedice v letech 1914-1917, která vedla k jedné z nejpůsobivějších záchranných akcí na světě (a jedné z našich nejoblíbenějších túr).
V zimě jsou v Antarktidě pouze vědci a zaměstnanci stanice, protože je to nejlepší doba pro provádění určitých typů výzkumu. Ale pro ty, kteří si chtějí cestu do Antarktidy spíše užít než protrpět, je léto jedinou možností, jak zde cestovat.
Návštěva Antarktidy není jako návštěva jakéhokoli jiného místa. Když se vydáte na antarktický zájezd, jste asi tak daleko od civilizace (a moderní medicíny), jak jen můžete být. To znamená, že nemůžeme riskovat bezpečnost našich hostů ani průvodců.
Ale aby to neznělo ponuře - je to také proto, že antarktické léto, jak jsme si ukázali, je z hlediska aktivit, památek a živočišných druhů prostě lepším obdobím k cestě.
Když už mluvíme o druzích, divoká příroda je jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se držet pevného plánu, pokud jde o antarktické roční období. Trasy a přistání pečlivě plánujeme tak, abychom zvířata co nejméně rušili, a volno v zimě zajistí životnímu prostředí a jeho obyvatelům zasloužený odpočinek.
Kromě toho je antarktická zima zároveň arktickým létem, což znamená, že ve stejnou dobu je naopak možné hledat lední medvědy, polární lišky a mrože pro změnu na severní polokouli.