Den 1: Přílet do Calgary v Albertě
Přistaňte na mezinárodním letišti v Calgary a vydejte se do hotelu, který je součástí programu. Zbytek dne můžete věnovat prohlídce tohoto fascinujícího západokanadského města - domova světoznámého Calgary Stampede -, v němž se mísí kosmopolitní atmosféra s kovbojským šarmem.
Den 2: Přelet do Qausuittuqu (Resolute) a nalodění na loď.
Dnes ráno odletíme do severní brány Qausuittuq (Resolute) v Nunavutu, kde zahájíme naše dobrodružství uprostřed legendárního Severozápadního průjezdu. Na loď se dopravíte pomocí zodiaku nebo vrtulníku v závislosti na poloze lodi a povětrnostních podmínkách. Qausuittuq (Resolute), který se nachází na jižním pobřeží ostrova Cornwallis, znamená v inuktitštině „místo bez svítání“. Tento název nepřekvapivě odkazuje na 24hodinové zimní noci, které se v této odlehlé severské oblasti vyskytují. načasování této expedice je však vhodně zvoleno tak, aby se využilo pozdně letních a časně podzimních ledových podmínek, které umožňují přístup na Quasuittuq a zároveň vítají zapadající slunce vysoko nad polárním kruhem. Po vyplutí z Qausuittuqu bude vaše loď proplouvat Tallurutiup-Imanga (Lancaster Sound). Tato 320 km dlouhá vodní cesta a okolní území jsou nesmírně bohaté na divokou přírodu a historii, a to jak domorodou, tak evropskou. Inuité a jejich předchůdci zde mají svůj domov již tisíce let.
Den 3: Tallurutiup-Imanga (Lancaster Sound) a mýtus o Franklinovi
Dnes se vydáme na západní konec ostrova Devon na severní straně Tallurutiup-Imanga a vystoupíme na břeh větrem ošlehaného ostrova Beechey, na kterém se nachází národní historické památky Beechey Island Sites. Tato místa, o která se stará společnost Parks Canada, vyprávějí příběh - nebo alespoň tu část, která stále není zahalena tajemstvím - o tolik opěvované výpravě sira Johna Franklina, která se v letech 1845-46 vydala prozkoumat Severozápadní průjezd. ostrov je malý, v nejširším místě měří jen 2,5 kilometru, ale jeho břehy jsou strmé a zvedají se na plochou plošinu vysokou 244 metrů. Právě zde Franklin a jeho posádka 128 mužů strávili zimu poté, co se nalodili z Anglie na palubách svých dvou lodí HMS Erebus a HMS Terror. Nešťastná expedice z let 1845-46, jejímž cílem bylo proplout a zmapovat Severozápadní průjezd, skončila tragédií pro všech 129 mužů a jejich dvě lodě.O tom, co se Franklinovi a jeho mužům stalo, se vyprávějí legendy, ale také několik pátracích výprav, které v průběhu let objevily těla, osobní věci členů posádky a ručně psané poznámky, které naznačovaly hladovění, smrt na podchlazení, kurděje a otravu olovem ze zásob konzerv. Podle svědectví Inuitů se posádka rozdělila do malých skupin a následně zahynula. S jistotou se ví, že nikdo nepřežil.V roce 1851 byly objeveny hroby tří důstojníků z HMS Erebus - Johna Hartnella, Williama Braina a Johna Torringtona. Budete mít příležitost navštívit jejich hroby a uctít památku celé Franklinovy posádky, která se odvážila čelit obrovským výzvám, aby prozkoumala Severozápadní průjezd. franklinův příběh je nedílnou součástí historie objevování Arktidy. vraky lodí Erebus a Terror byly objeveny v roce 2014, respektive 2016.
Den 4: Na moři: Vydejte se na průzkum největšího chráněného mořského území v Kanadě.
Pokračujeme v průzkumu oblasti Tallurutiup-Imanga, která se v roce 2017 stala Národní chráněnou mořskou oblastí Tallurutiup Imanga (Lancaster Sound National Marine Conservation Area). S rozlohou 109 000 km2 se jedná o největší mořskou chráněnou oblast v Kanadě. Dbejte rady, kterou našim hostům dáváme vždy, když je plavba zavede za polární kruh: mějte připravené dalekohledy - zejména když jste na palubě, abyste mohli pozorovat rozmanitou faunu a flóru, která tyto vody obývá. Po vyplutí z Tallurutiup-Imanga se Ultramarine vydá do Davisova průlivu, který odděluje Baffinův záliv a Labradorské moře a je součástí historického Severozápadního průjezdu. Jasná obloha v pozdějších večerních hodinách je příslibem velkolepého představení polární záře. Připravte se na úžas.
Den 5: Fjordy Baffinova ostrova a výlety vrtulníkem
Tento den je obzvláště vzrušující, protože se stanete jedním z mála cestovatelů, kteří prozkoumají ohromující majestátní fjord Icy Arm, který se zařezává téměř 80 km hluboko do severní části Baffinova ostrova. tento zřídka navštěvovaný fjord, který je přístupný pouze po vodě v letních měsících, kdy ustupuje mořský led, je známý svou bezkonkurenční krajinou s vysokými útesy a ohromujícími ledovci a je ceněn stejně tak pro svou naprostou odlehlost jako pro své výjimečně nedotčené prostředí. Fjord Icy Arm je ztělesněním nedotčené arktické divočiny. Můžeme zde pozorovat lední medvědy, polární lišky, tuleně, mrože, ale i perutýny, kočkodany a další ptáky žijící v Arktidě. 5. den vzrušení ještě vzroste, protože dva dvoumotorové vrtulníky Ultramarine jsou připraveny k výletům Heli Flightseeing. Připravte se na pohled na odlehlou arktickou krajinu ze sedadla vrtulníku s připravenou kamerou. Tento den je také vynikající pro plavby se zvěrokruhem, které hostům nabízejí intimní kontakt s okolní krajinou a vodami na úrovni moře.
Den 6: Na moři: Seznamte se s palubními funkcemi Ultramarine!
Plavba podél východního pobřeží Baffinova ostrova, zejména od středu ostrova k jeho jižnímu cípu, vám přiblíží obrovskou rozlohu největšího kanadského a pátého největšího ostrova na světě. Šestý den je skvělou příležitostí seznámit se s vybavením lodi, včetně fitness centra, lázní a knihovny. Veškerý volný čas mezi odborně vedenými polárními prezentacemi - a samozřejmě vynikajícím jídlem - je ideální pro úpravu vašich digitálních fotografií. Víme, že jste jich už pořídili stovky!
Den 7: Život v Qikiqtarjuaqu
Qikiqtarjuaq, lidově zvaný Qik, je malá vesnička obývaná převážně Inuity - severně od polárního kruhu na ostrově Broughton u východního pobřeží Baffinova ostrova. Qikiqtarjuaq, známý jako hlavní město ledovců v Nunavutu, se nachází u severního vstupu do hornatého národního parku Auyuittuq, který je domovem narvalů, velryb grónských a kosatek, ledních medvědů, tuleňů a stěhovavých ptáků. Návštěvy komunity, které jsou organizovány ve spolupráci s našimi místními partnery, umožňují hostům seznámit se s místní kulturou a zakoupit si umělecké a tradiční řemeslné výrobky, jako jsou parky, boty a místní umělecká díla, pokud jsou k dispozici.
Den 8: Cape Mercy: Fascinující historie v odlehlé divočině
Milovníky historie potěší návštěva mysu Mercy, izolované zátoky na jižním cípu Cumberland Sound v Nunavutu.Mys Mercy pojmenoval britský badatel John Davis, který se touto částí Arktidy plavil v roce 1585. O několik století později, v 50. letech 20. století, byl Cape Mercy vybrán jako místo, kde byla umístěna instalace DEW (Distant Early Warning Line), která byla součástí systému radarových stanic zřízených během studené války za účelem detekce jaderných útoků.Dnes Cape Mercy, přístupný po vodě, nabízí moderním cestovatelům možnost zažít nádhernou izolaci Arktidy - bez známek civilizace v dohledu. Na mysu Mercy se můžete zúčastnit výletu s průvodcem k ledovcem vyhloubenému sladkovodnímu jezeru. Na tento výlet mimo loď si nezapomeňte vzít fotoaparát.
Den 9: Na moři: Vychutnejte si vybavení a možnosti vzdělávání na lodi.
Na palubě lodi Ultramarine není nouze o aktivity pro dny strávené na moři. Můžete relaxovat a odpočívat v sauně s okny od podlahy ke stropu, objednat si uklidňující procedury v lázních Tundra Spa, navštívit fitness centrum, zacvičit si jógu nebo si prohloubit znalosti o Arktidě účastí na některé z našich odborných prezentací o geologii, divoké přírodě, historii, glaciologii nebo botanice a dalších polárních tématech.
Den 10: Horský národní park Torngat - „země duchů“
Dnešní dobrodružství v divočině v národním parku Torngat Mountains ve vás zanechá úžas. Na území národního parku o rozloze 10 000 km2 , který byl založen v roce 2008, se nachází nejvyšší kanadské hory na východ od úctyhodných Skalistých hor. Park je oživlou malbou divoké krajiny: úchvatné fjordy, dramatické ledovcové útvary, ohromující krajina a divoká zvěř. Pro studenty historie původních obyvatel má národní park Torngat Mountain zvláštní význam: park se nachází na severním okraji autonomního území Nunatsiavut, které bylo v roce 2005 uznáno za domovinu labradorských Inuitů s vlastní ústavou a správou. tato území jsou totiž domovem Nunatsiavutů a jejich předchůdců již více než 7 500 let. Je nám ctí prozkoumat toto majestátní divoké území společně s vámi. Torngat v inuktitštině znamená „místo duchů“, což odráží duchovní význam tohoto regionu pro inuitské komunity. Jako národní park poskytuje tato oblast divočiny ochranu boreálním lesním karibu, medvědům černým, vlkům labradorským, liškám červeným a arktickým, ledním medvědům a sokolům stěhovavým a dalším druhům. budete mít neuvěřitelné příležitosti prozkoumat tuto národní oblast divočiny během výletů helikoptérou, na zodiaku a kajaku a během túr s průvodcem.
Dny 11 a 12: Na moři: Vydejte se na moře a pozorujte neustále se měnící terén.
Při další plavbě si všímejte neustále se měnící krajiny a scenérie během plavby dlouhé 2 500 námořních mil. Postupovali jsme od nedotčeného prostředí tundry v Arktidě, pak dolů podél skalnatého pobřeží ostrova Baffin s velkými stěnami až po větrem bičované pobřežní lesy Newfoundlandu a Labradoru.
Den 13: Národní historické místo L'Anse Aux Meadows: Vikingové a severská historie
Až poplujeme směrem k národnímu historickému místu L'Anse Aux Meadows na severním cípu Newfoundlandu, zamyslete se nad rozdíly v moderních a starověkých námořních plavidlech. Dnes se pohodlně ubytujete na nejmodernější lodi Ultramarine, která je nádherně navržena a vybavena helikoptérami, rychlými čluny Zodiac, saunou a lázněmi, jídelnami obklopenými sklem, špičkovými prezentačními prostory, kajutami s nejlepším vybavením a širokou škálou vzrušujících možností dobrodružství mimo loď. Pak si vzpomeňte na dřevěné dlouhé čluny, které v roce 1000 n. l. přepravily Vikingy neuvěřitelných 2180 kilometrů z Grónska do Newfoundlandu. Dnes navštívíte archeologické pozůstatky místa, kde přistáli na svých ručně tesaných plavidlech. Národní historické naleziště L'Anse aux Meadows (rovněž zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO) je jediným potvrzeným severským nebo vikingským sídlištěm v Severní Americe. těšte se na prohlídku s průvodcem, při níž uvidíte místo, kde Seveřan Leif Erikson, syn Erika Rudého, pravděpodobně kolem roku 1000 n. l. založil „Vinland“ (oblast východního pobřeží včetně území, které bylo později známé jako Newfoundland). Prohlédněte si zrekonstruované drnové chýše a severské ruiny v celé historické lokalitě - důkaz, že Vikingové objevili Severní Ameriku 500 let před tolik opěvovaným příjezdem Kryštofa Kolumba.
Den 14: Na moři: Hudba pokračuje
Vychutnejte si další večer s hudbou z kuchyně v podání našich hostujících umělců. Pokud jste tak ještě neučinili, využijte příležitosti, kdy si hudebníci udělají přestávku, a vyptejte se na různé hudební tradice Newfoundlandu a Labradoru, zejména na původ hudby kitchen party. Snažte se také strávit čas s týmem expedice, všichni jsou polární odborníci s rozsáhlými znalostmi, o které se vždy rádi podělí.
Den 15: Saint Pierre a Miquelon
Poznejte tradiční francouzskou kulturu během naší návštěvy ostrovů Saint Pierre a Miquelon. Toto malé souostroví, vzdálené pouhých 20 km od Newfoundlandu, je jediným francouzským územím na severoamerickém kontinentu. Vylodíme se v pestrém a živém přístavním městě Saint-Pierre, kde se můžeme projít po pobřeží, ochutnat francouzské cukrárny a užít si kavárenskou scénu. Ochutnejte Evropu tam, kde byste to nejméně čekali. zatímco Evropané jsou na tomto malém souostroví přítomni již od počátku 17. století, ostrovy jsou tradičním územím Mi'kmaqů, původních obyvatel, kteří se v Atlantické Kanadě poprvé objevili před 10 000 lety. Kultura Mi'kmaqů je rozšířená po celé východní Kanadě.
Den 16: Další lety
Vaše loď dorazí k molu v St John's, kde se ráno vylodíte. Po snídani se můžete vydat na mezinárodní letiště v St. John's, abyste navázali na let domů, nebo zůstat déle, pokud jste si rezervovali další ubytování.