Spitsbergen - Northeast Greenland - Aurora Borealis (m/v Plancius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Plancius

Délka:   14 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 150 000 Kč

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Plancius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál
 • transfery mezi letištěm, hotely a lodí pouze pro cestující na skupinových letech do Longyearbyenu a zpět
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Špicberky. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a Špicberské muzeum jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.

Den 2 - Raudfjorden
Plavba do Raudfjordenu na severním pobřeží Špicberk, kde si prohlédnete rozlehlý fjord plný ledovců - a možná vás navštíví i tuleni kroužkovaní a vousatí. Útesy a pobřeží tohoto fjordu jsou také místem, kde se daří koloniím mořských ptáků, bohaté vegetaci a možnosti výskytu ledních medvědů.

Den 3 - 4 - Plavba
V závislosti na podmínkách možná nakonec uvidíte, jak se před vámi mihne rozeklaný okraj východogrónského mořského ledu. Dávejte zde pozor na velryby a migrující mořské ptáky.

Den 5 - Grónsko
Jakmile se přiblížíte ke Grónsku, můžete proplout mořským ledem do Fosterova zálivu a přistát v Myggebugtenu. Za starou loveckou chatou (kde norští trapeři v první polovině 20. století lovili lední medvědy a polární lišky) se rozprostírá rozlehlá tundra obývaná pižmoni, na malých jezerech plavou husy. Odtud se pluje fjordem Kaiser Franz Josef, obklopeným vysokými horami a světlými vnitřními ledovci. Alternativní trasou je Sofia Sound, užší vodní cesta.

Den 6 - Blomsterbugt
Dorazíte k Teufelschloss (Ďáblův hrad), hoře s vrstevnatou geologií. Na druhé straně fjordu se nachází Blomsterbugt a zamýšlené místo přistání. Odpoledne se vydáte do Antarktického zálivu, kde najdete ostrovy Ruth, Maria a Ella. Maria je nejpravděpodobnějším místem pro přistání.

Den 7 - Alpefjord
Ráno vjedete do fjordu Segelsällskapets, jehož severní stranu lemují pruhované svahy pohoří Berzelius. Přistanete na jižním břehu, kde vám přímo u nohou leží prastaré sedimentární útvary. Výlet vás zavede k malému jezeru, kde máte dobrou šanci spatřit pižmoně, polární zajíce a ptakopysky. Odpoledne se loď vydá do Alpefjordu, příhodně pojmenovaného podle jehlovitých vrcholků, které se tyčí kolem něj. Poté se můžete vydat na plavbu se zodiakem kolem ledovce Gully, který kdysi bránil přístupu do nitra těchto vod. Když budete pokračovat do hloubi fjordu, zažijete jedinečné grónské dobrodružství.

Den 8 - Antarktida Havn

První polovinu dne strávíte v Antarctic Havn, rozsáhlém údolí, kde můžete spatřit skupiny pižmoňů. V tomto ročním období je řídká vegetace oděna do ohnivých barev podzimu.

Den 9 - Scoresbysund

Dnes dorazíte do Scoresbysundu a poplujete podél zaledněné řeky Volquart Boons Kyst. Můžete si také užít plavbu na zodiaku kolem jednoho z čel ledovce spolu s návštěvou čedičových sloupů a ledových útvarů Vikingebugt. Odpoledním cílem je návštěva ostrova Danmark, kde najdete pozůstatky inuitské osady opuštěné přibližně před 200 lety. Kruhové kamenné stanové kruhy označují letní obydlí, zatímco zimní domy lze spatřit blíže k malému mysu. Místa jsou dobře zachovalá, se snadno identifikovatelnými vchody, skrýšemi na maso chráněnými před medvědy a hrobovými místy. Večer pokračujete v plavbě bergami přeplněnými fjordy na západ.

Den 10 - Røde Ø
Cílem je plavba se zodiakem poblíž Røde Ø, jedné z nejcennějších ledovcových atrakcí na světě: Strohá modrobílá barva ledovců se ostře rýsuje na pozadí rudých sedimentů. Odpoledne je v plánu plavba severní částí fjordu Røde s možností spatřit pižmoně a teplé podzimní listí.

Den 11 - Sydkap
Dopoledne narazíte na kolosální ledové hory, z nichž některé jsou vysoké přes 100 metrů (328 stop) a dlouhé více než kilometr (,62 míle). Většina z nich je na zemi, protože fjord je hluboký jen asi 400 metrů (1 312 stop). Poté přistanete poblíž Sydkapu, odkud je pěkný výhled na Hall Bredning a dobrá šance vidět arktické zajíce.

Den 12 - Ittoqqortoormiit
Dnes přistaneš v tundře na Liverpoolské zemi v zátoce Hurry Inlet. Odpolední zastávkou je Ittoqqortoormiit, největší osada ve Scoresbysundu s přibližně pěti sty obyvateli. Na poště si můžete koupit známky na pohlednice nebo se jen tak projít a prohlédnout si sáně psů a sušící se kůže tuleňů a pižmoňů. Odpoledne poplujete na jih a budete míjet malebnou krajinu Blossevillského pobřeží.

Den 13 - Plavba
Den na moři vám poskytne příležitost pozorovat velryby a mořské ptáky - a v noci magickou polární záři.

Den 14 - Akureyri
Každé dobrodružství, ať už je jakkoli velké, musí nakonec skončit. Vylodíte se v Akureyri, odkud se na požádání můžete přesunout (T) pronajatým autobusem (šestihodinová jízda, kterou si musíte předem rezervovat) na radnici v Reykjavíku a odvézt si domů vzpomínky, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 108 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS. Poslední modernizace byla v roce 2019. Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času. Plavidlo bylo postaveno do ledových oblastí se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Více informací o lodi m/v Plancius