Remote Weddell Sea Explorer incl. South Georgia - South Sandwich Islands - Neuschwabenland - Vahsel Bay - Larsen Ice Shelf - Paulet and Devil Island - Elephant Island, incl. helicopters (m/v Ortelius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Ortelius

Délka:   28 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 597 000 Kč

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Ortelius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení vysokých gumových bot na vyloďování a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Přeprava vrtulníkem
Během těchto plaveb přepravujeme naše cestující na břeh pomocí zodiaků a v oblastech, kde zodiaky nelze použít, používáme vrtulníky. Pokud to podmínky dovolí, pokusíme se přistát s vrtulníkem na pevnině i na mořském ledu.

Naším plánem je uskutečnit přistání vrtulníkem, pokud je to možné, ačkoli nemůžeme předem zaručit konkrétní dobu přistání vrtulníkem. Vrtulníky poskytují velkou výhodu při dosažení některých míst přistání, která jsou jinak téměř nedostupná, ale místní podmínky (počasí, led a další přírodní síly) určují konečný itinerář. Tyto podmínky se mohou rychle měnit, což může ovlivnit naši schopnost využít vrtulníky. Prosíme o pochopení a akceptaci této skutečnosti. Bezpečnost je naším největším zájmem a nelze dělat žádné kompromisy.

Loď je vybavena třemi vrtulníky. Jeden vrtulník musí být vždy podpořen druhým funkčním vrtulníkem. Nelze poskytnout žádné záruky a v žádném případě nebudou akceptovány reklamace.

Průzkumník Weddellova moře na dálku
Po opuštění Ushuaie začneme v Jižní Georgii, vydáme se po stopách slavného polárníka Ernesta Shackletona a jeho lodi Endurance, poznáme úžasnou divokou přírodu Weddellova moře a tabulové ledovce a vrátíme se přes Sloní ostrov.

Kontinentální hranice Weddellova moře tvoří obrovské plovoucí ledové kry. Z těchto ledových šelfů vznikají mohutné tabulové ledové hory, které jsou ve Weddellově moři tak hojné. Vědci prohlásili, že vody Weddellova moře jsou nejčistší ze všech moří na Zemi.

Tabulovité ledové hory a další ledové útvary nabízejí fantastické scenérie a jedinečné příležitosti k fotografování. Zejména na východní straně Weddellova moře může být kvůli těmto ledovým útvarům omezená možnost přistání. Plavby se zvědavci a případná přistání na ledu jsou skvělou alternativou, pokud to podmínky dovolí.

Weddellovo moře je domovem velkého počtu kosatek, keporkaků a plejtváků malých a také tuleňů leopardích, Weddellových a krakatic. K vidění je zde také několik druhů tučňáků.

Na lodi náš strukturovaný vzdělávací program doplní další aktivity. Budete mít možnost zúčastnit se několika přednášek na různá témata, jako je divoká příroda, krajina, historie a další.

Den 1-3 - plavba do Jižní Georgie
Vaše plavba začíná tam, kde se svět rozpadá. Argentinská Ushuaia, údajně nejjižnější město planety, se nachází na nejjižnějším cípu Jižní Ameriky. Odpoledne se z tohoto malého letoviska na Ohňové zemi, přezdívaného "Konec světa", vydáte na cestu a po zbytek večera se budete plavit horami lemovaným průlivem Beagle.

Na cestě k Jižní Georgii nyní překonáte antarktickou konvergenci. Během několika hodin se výrazně ochladí a díky srážejícím se vodním sloupcům vystoupí na hladinu moře výživná voda. Tento jev přiláká do blízkosti lodi množství mořských ptáků, včetně několika druhů albatrosů, střihavek, buřňáků, prion a chaluh.

Den 4 - 6 - Jižní Georgie
Vplouváme do mořské zóny Jižní Georgie, jedné z největších chráněných vod na světě, a proplouváme kolem Shag Rocks. Tyto impozantní skály leží 240 km západně od Jižní Georgie a jsou domovem několika tisíc kudlanek jihogeorgijských. Oblast kolem skal je známá hojným výskytem větších mořských savců, kteří se živí v této poměrně mělké oblasti hřebene Jižní Georgie.

Po dosažení Jižní Georgie budete mít možnost navštívit některé z následujících míst:

Ostrov Prion - tato lokalita je uzavřena během počáteční části hnízdní sezóny albatrosů potulných (20. listopadu - 7. ledna). Od ledna si dospělí hnízdící ptáci našli své partnerky a sedí na vejcích nebo kojí mláďata. Vychutnejte si svědectví o laskavé povaze těchto zvířat, která mají největší rozpětí křídel ze všech ptáků na světě.

Zátoka Fortuna - Nádherná výplavová planina z ledovce Fortuna je domovem velkého počtu tučňáků královských a tuleňů. Zde můžete mít také možnost sledovat poslední úsek Shackletonovy cesty do opuštěné velrybářské vesnice Stromness. Tato cesta protíná horský průsmyk za Shackletonovým vodopádem, a protože je terén zčásti bažinatý, připravte se na překonání několika malých potoků.

Salisbury Plain, St. Andrews Bay, Gold Harbour - V těchto lokalitách se nacházejí nejen tři největší kolonie tučňáků královských v Jižní Georgii, ale také tři z největších světových pláží pro rozmnožování lachtanů antarktických. V prosinci a lednu se jich na Jižní Georgii rozmnožují doslova miliony. V únoru jsou mladí lachtani zvědaví a hraví a zaplňují příboj životem a zábavou a velcí lachtani sloní přicházejí na pláže, aby se vylíhli.

Grytviken - V této opuštěné velrybářské stanici se po ulicích procházejí tučňáci královští a tuleni sloní se povalují, jako by jim to tu patřilo - protože jim to tu v podstatě patří. Můžete si zde prohlédnout Muzeum Jižní Georgie a Shackletonův hrob.

Odpoledne 6. dne se v závislosti na podmínkách vydáme na plavbu na jih směrem k Jižním Sandwichovým ostrovům.

Den 7-8 - plavba na Jižní Sandwichovy ostrovy
Stejně jako Shackleton v prosinci 1914 na Císařské transantarktické expedici, známé také jako Expedice Endurance, opustíme Jižní Georgii a zamíříme k Jižním Sandwichovým ostrovům a Weddellovu moři.

Na této trase se může vyskytovat mořský led a na okraji ledu by se k ostatním mořským ptákům táhnoucím za lodí na jih mohly připojit některé jižní polární chaluhy a sněžní buřňáci.

Den 9 - plavba podél Jižních Sandwichových ostrovů
I když zde nemůžeme přistát, možná se nám podaří uskutečnit plavbu se zodiakem mezi úžasnými scenériemi této aktivní sopečné oblasti. Přejezd mezi Thule a Cookovými ostrovy bude jedním z mnoha vrcholů cesty a zanechá v nás trvalý dojem.

Je velká šance, že v této oblasti potkáme keporkaky a plejtváky obrovské. Na ostrovech a v jejich okolí máme také šanci spatřit hnědé chocholouše, tučňáky krakatice nebo tučňáky Adélie a několik druhů albatrosů: šedohlavého, černohlavého a potulného.

Den 10-12 - plavba do Antarktidy
Dále poplujeme směrem k antarktickému kontinentu ve směru Země královny Maud a Neuschwabenlandu (Nové Švábsko) na severovýchodní straně Weddellova moře.

Den 13-14 - plavba podél Weddellova moře
Naším prvním cílem v Antarktidě je Nové Švábsko mezi 20° v. d. a 10° z. d. v Zemi královny Maud. Tato oblast byla prozkoumána Německem během třetí německé antarktické expedice v letech 1938-1939, kterou vedl Alfred Ritscher. Cílem bylo najít v Antarktidě oblast pro německou velrybářskou stanici a prozkoumat možné místo pro námořní základnu.

Ve snaze nárokovat si tuto oblast byly na mořském ledu podél pobřežních míst umístěny nacistické vlajky. Průzkumné lety také shazovaly hliníkové šipky s hákovými kříži.

Den 15-23 - plavba podél Weddellova moře
Při plavbě hluboko do Weddellova moře máme šanci spatřit tuleně krakatice, leoparda nebo tuleně Weddellovy. Pokud budeme mít štěstí, možná uvidíme i tučňáky císařské. V této oblasti se také vyskytují keporkaci, kosatky a plejtváci a různí ptáci.

Ledové podmínky ve Weddellově moři se sezónně mění. Setkáme se s rozsáhlou mořskou divočinou a při cestě do vysokých zeměpisných šířek (daleko na jih) si vychutnáme syrovou krásu a sílu, která dělá Antarktidu tak výjimečnou. Ukáže se, proč trvalo tak dlouho objevit Velký bílý kontinent a jak náročné to muselo být pro Shackletonovu expedici.

Vydáme se okružní cestou směrem k Bruntovu ledovému šelfu a podél Luitpoldova pobřeží, které bylo objeveno a pojmenováno během druhé německé antarktické expedice (1911-1912) Wilhelma Filchnera. Pokud to podmínky dovolí, budeme mít příležitost k plavbě se zvěrokruhem a možná i k přistání na ledové kře.

Nyní zamíříme na západ k Filchnerovu-Ronneovu ledovému šelfu a poté změníme kurz na sever, podél pobřeží východní strany Antarktického poloostrova a Larsenova ledového šelfu. Tím se přiblížíme k místu, kde Shackletonova loď Endurance uvízla v ledovém příkrovu během jeho císařské transantarktické expedice (1914-17) a byla unášena k Antarktickému poloostrovu, než se nakonec potopila. Vzrušujícím závěrem tohoto příběhu je fakt, že vrak byl objeven 5. března 2022, v den 100. výročí Shackletonova pohřbení, po 107 letech pod vlnami Weddellova moře. Ačkoli se k místu nálezu nemůžeme přiblížit kvůli obalovému ledu, budeme v oblasti, kde byla loď uvězněna a opuštěna. V okolí se nachází kolonie 6 500 tučňáků císařských, takže doufáme, že v této oblasti jednoho nebo více z nich uvidíme.

Jakmile dosáhneme severní části Antarktického poloostrova, vstoupíme do oblasti Erebus a Terror Gulf. Daleko putující tučňáci císařští často hřadují na četných ledových krách ostrova Snow Hill, což vám možná nabídne další příležitost spatřit tyto symbolické tvory. Pokud to podmínky dovolí, můžeme se pokusit přistát na ostrově Jamese Rosse.

Den 24 - plavba podél Antarktického poloostrova
Dnes ráno doufáme, že se nám podaří přistát na jednom z nejmalebnějších míst severní části antarktického kontinentu, kde se nachází velké hnízdiště tučňáků Adélie, tučňáků gentoo a hnízdících sněžných buřňáků. Stěny kaňonů, spadlé balvany a nádherné sopečné výtvory ověnčené ledem dělají z Brown Bluff opravdu nezapomenutelné místo.

Na druhé straně Antarktického zálivu se nachází zátoka Kinnes Cove, kde můžete vidět nedaleké útesy Madder Cliffs s jejich jemným červeným zbarvením a také případné tučňáky gentoo.


Den 25 - plavba podél Antarktického poloostrova
Toto je výchozí bod, odkud Shackleton vyrazil hledat pomoc pro svou uvízlou posádku. Pouze s malým záchranným člunem James Caird doplul s pěti muži k Jižní Georgii a pak šel 36 hodin pěšky do Stromness. Je těžké neobdivovat, jak se jim tento herkulovský výkon podařil.

Dvaadvacet členů jeho Císařské transantarktické expedice, známé také jako Expedice Endurance, uvízlo na Sloním ostrově poté, co se jejich loď Endurance potopila ve Weddellově moři. Legendární záchranná akce trvala čtyři a půl měsíce.

Podmínky na Sloním ostrově jsou drsné. Pobřeží je tvořeno převážně svislými skalními a ledovými útesy, které jsou silně vystaveny přírodním živlům. Pokud je to možné, vydáte se na zodiacích k Point Wild, kde se jako zázrakem podařilo přežít ztroskotaným členům Shackletonovy výpravy.

Den 26-27 - plavba do Ushuaie
Vaše zpáteční plavba zdaleka nebude osamělá. Při plavbě přes Drakeovu úžinu možná uvidíte stejnou zvěř, s jakou jste se setkali na začátku plavby: albatrosy, buřňáky, možná i plejtváka myšoka chrlícího mořskou vodu.

Den 28 - Ushuaia
Každé dobrodružství, ať už je jakkoli velké, musí nakonec skončit. Nyní je čas vystoupit v Ushuaie, ale se vzpomínkami, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdaňsku v Polsku v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna. Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu nebo volném víceletém ledu. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou. Na palubě je 52 kabin, všechny se sociálním zařízením. Každá kabina má minimálně 2 okénka/okna. Poslední renovací prošlo plavidlo v roce 2019. K dispozici je10 nafukovacích člunů s motory 40HP k vyloění na pobřeží.

Více informací o lodi m/v Ortelius