Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdaňsku v Polsku v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna. Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu nebo volném víceletém ledu.

Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou. Na palubě je 52 kabin, všechny se sociálním zařízením. Každá kabina má minimálně 2 okénka/okna. Poslední renovací prošlo plavidlo v roce 2019.

Technické údaje plavidla:

Třída: Ice 1A (nejvyšší třída odolnosti)
Délka: 90,95 metrů
Šířka: 17,2 metrů
Ponor: 5,4 metrů
Tonáž: 4575 t
Kapacita: 108 pasažérů
Kabiny: 52
Motory: 6 ZL 40/48 SULZER
Rychlost: 14,3 uzlů max.; 10,5 uzlů průměrná rychlost
Posádka: 49 (20 námořníků, 19 osob hotelového personálu, 7 osob expediční posádky, 1 doktor)
Registrace: Nizozemí
Renovace: 2012-2017-2019

Ideální pro každou expedici

Plavidlo má nejvyšší třídu ledu (UL1, což odpovídá třídě 1A), a je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoletém mořském ledu i ve volném víceletém ledu. Ortelius pojme až 108 cestujících a má dostatek otevřených palubních prostor. Posádku tvoří 22 vysoce zkušených členů námořní posádky, 19 zaměstnanců hotelu, osm specialistů na expedice (jeden vedoucí expedice, jeden asistent a šest průvodců-lektorů) a jeden lékař.

Ortelius in pack ice, Spitsbergen Arjen Drost

Ortelius: plavidlo s komfortem a charakterem

Upozorňujeme, že malý počet kajut může mít částečně zakrytý výhled kvůli velikosti oken a konstrukčním požadavkům lodi. Některá okna mohou být například ve spodní polovině částečně zakryta lávkou. Nejlepší výhled je vždy na vnější palubě nebo na můstku. Přestože cílem našich plaveb je především nabídnout cestujícím program zaměřený na poznávání divoké přírody s co nejvíce času stráveného na břehu, nabízí Ortelius veškerý komfort standardního hotelu - spolu s barem a přednáškovou místností. Flexibilita zajišťuje maximum příležitostí k pozorování divoké přírody. Ortelius proto přepravuje 10 člunů Zodiac s motory Yamaha o výkonu 60 koní.

Ortelius at Prion Island, South Georgia, February Rolf Stange

Věk a státní příslušnost
Cestující na typické plavbě jsou ve věku od 30 do 80 let, většinou mezi 45 a 65 lety. Naše expedice přitahují nezávislé cestovatele z celého světa, kteří se vyznačují velkým zájmem o poznávání odlehlých oblastí. Kamarádství, které vzniká na palubě, je důležitou součástí zážitků Oceanwide a mnoho skupin cestujících zahrnuje několik národností.

Co si vzít na sebe
V souladu s duchem expedice je oblečení na palubě neformální. Vezměte si na všechny aktivity neformální a pohodlné oblečení a mějte na paměti, že většinu scenérií můžete obdivovat z paluby, která může být kluzká. Vezměte si pevnou obuv s neklouzavou podrážkou a ujistěte se, že parka není nikdy daleko pro případ, že by někdo z naší posádky z reproduktoru zakřičel "Velryby!" a vy byste museli v mžiku vyběhnout ven. Vezměte si na sebe vrstvy, protože na palubě lodi je příjemné teplo, i když na palubě je často chladno.

Jak zaplatit
Občerstvení a suvenýry se účtují na vaši kajutu. Den před odjezdem můžete účet vyrovnat s manažerem hotelu a zaplatit kreditní kartou (Visa nebo MasterCard) nebo v hotovosti (v eurech, v některých případech v dolarech). Nemůžeme však přijímat šeky. Ačkoli ceny a standardní měna na palubě jsou v eurech, jiné měny mohou být přijímány dle uvážení manažera hotelu za platný kurz.

Elektrický proud
Elektrický proud na palubě lodi je 220 V, 60 Hz. Elektrické zásuvky jsou standardní evropské se dvěma silnými kulatými kolíky, takže někteří cestující mohou potřebovat měnič 220V/110V.

Spropitné
Obvyklé spropitné obsluhujícímu personálu lodi se vyplácí jako souhrnný příspěvek na konci plavby a rozděluje se mezi členy posádky. Spropitné je osobní záležitostí a výše částky, kterou chcete dát, je pouze na vašem uvážení. Jako obecně přijímané vodítko doporučujeme 8 - 10 eur na cestujícího a den. Pro posádku je lepší, když dáte hotovost.

Zásady pro nekuřáky
Uvnitř všech našich lodí platí nekuřácká politika, ačkoli v určitých vyhrazených prostorách kouřit můžete. Prosíme vás, abyste respektovali přání nekuřáků.

Váš fyzický stav
Musíte být celkově v dobrém zdravotním stavu a být schopni chodit několik hodin denně. Expedice probíhá na lodi a není fyzicky příliš náročná, ale co nejvíce času trávíme na břehu. Pokud si to však přejete, můžete zůstat na palubě lodi. Abyste se mohli zúčastnit většiny výletů, musíte být schopni vystoupat nahoru a dolů po strmé lávce - z lodi na vodní hladinu - a nastoupit do zodiaků. Personál vám pomůže při nastupování a vystupování z lodí a s nácvikem bude nastupování postupně snazší, ale podmínky na břehu mohou být kluzké a kamenité. Nezapomeňte, že se budete pohybovat v odlehlých oblastech bez přístupu k sofistikovaným zdravotnickým zařízením, takže se k této expedici nesmíte připojit, pokud máte život ohrožující onemocnění nebo potřebujete každodenní lékařské ošetření.

Třída: Ice 1A (nejvyšší třída odolnosti)
Kapacita: 108 pasažérů
Kajuty: 50
Délka: 90,95 metrů
Šířka: 17,2 metrů

Kajuty

Quadruple Porthole

Obsazenost
1 - 4
Počet lůžek
jednolůžek: 4

Triple Porthole

Obsazenost
1 - 3
Počet lůžek
jednolůžek: 3

Twin Porthole

Obsazenost
1 - 2
Počet lůžek
jednolůžek: 2

Twin Window

Obsazenost
1 - 2
Počet lůžek
jednolůžek: 2

Twin Deluxe

Obsazenost
1 - 2
Počet lůžek
jednolůžek: 2

Superior

Obsazenost
1 - 2
Počet lůžek
dvojlůžek: 1

Proti ledu zesílený Ortelius, opevněný pro oba póly planety, je ideálním polárním plavidlem pro vaši expedici v Arktidě nebo Antarktidě.

Dokumenty Kabiny Ortelius Popis Ortelius

Plavby s lodí m/v Ortelius

Všechny plavby