Slunovrat
Půlnoční slunce je jev, který nastává během arktického léta, kdy je slunce za příznivého počasí viditelné celých 24 hodin. Letní slunovrat 2025 v Longyearbyenu připadá na 21. června. Termín slunovrat (latinsky solstitium) znamená "zastavení slunce" a označuje bod na obzoru, v němž slunce zdánlivě vychází a zapadá, přičemž po tomto dni se zastaví a změní směr. O slunovratu Slunce nevychází přesně na východě, ale spíše severně od východu, později zapadá severně od západu, takže je Slunce viditelné delší dobu. Teprve koncem srpna Slunce opět zcela zapadne, a to jen na několik minut. Vydejte se s námi zažít tento fascinující úkaz během naší plavby arktickou divočinou Špicberk.
Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Svalbard. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a muzeum Svalbard jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.
Den 2-7 - Plavba podél Špicberk
Tato plavba vás zavede do ledového příkrovu a podél odlehlých pobřeží drsných severních Špicberků. Navštívit můžeme například tato místa:
Raudfjord
Na severním pobřeží Špicberk se můžete pokochat tímto rozsáhlým fjordem plným ledovců - a možná vás navštíví i tuleni kroužkovaní a vousatí. Útesy a pobřeží jsou také místem, kde se daří koloniím mořských ptáků, kde je bohatá vegetace a kde se mohou vyskytovat lední medvědi.
Monacký ledovec
V závislosti na počasí a stavu mořského ledu bychom mohli vplout do Liefdefjordenu a proplout na dohled od 5 km dlouhé stěny ledovce Monaco. Vody před tímto srázným ledovcem jsou oblíbeným místem krmení tisíců kočkodanů a základna ledu je oblíbeným lovištěm ledních medvědů. Pokud nám ledové podmínky znemožní plout sem na začátku sezóny, můžeme plout podél západního pobřeží Špicberk.
Nejzajímavější místa na ostrově Hinlopen
Naším cílem je vplout do průlivu Hinlopen, kde žijí tuleni vousatí, tuleni kroužkovaní a lední medvědi. U vjezdu je dokonce možnost spatřit modré velryby. Po plavbě mezi ledovými krami Lomfjordshalvøya v zodiacích si můžete prohlédnout ptačí útesy Alkefjellet s tisíci guillemotů Brünnichových. Na východní straně průlivu Hinlopen se můžeme pokusit přistát na Nordaustlandetu. Zde můžeme spatřit soby, husy růžohlavé a mrože. Pokud by led bránil vplutí do Hinlopenu, můžeme zvolit alternativní trasu.
Sedm ostrovů
Nejsevernější bod plavby může být severně od Nordaustlandetu, na Sedmi ostrovech. Zde můžeme dosáhnout 80° severní šířky, pouhých 870 km (540 mil) od zeměpisného severního pólu. Tuto oblast obývají lední medvědi, takže loď může na několik hodin zaparkovat mezi ledovým příkrovem, než se opět vydá na západ.
Plavba po kontinentálním šelfu
Při opakování trasy na západ sledujte lední medvědy a nepolapitelné velryby grónské. Asi 40 námořních mil západně od Špicberk proplujeme okrajem kontinentálního šelfu. Zde se plejtváci v létě živí ve vzestupných zónách (kde studená voda bohatá na živiny vyvěrá zpod mořské hladiny), které se táhnou podél břehů Špicberk. V ústí Kongsfjordenu máte velkou šanci spatřit plejtváky malé.
Forlandsundet, fjord svatého Jana nebo Alkhornet
Ve Forlandsundetu občas vytahují mroži. Případně můžeme plout do fjordu svatého Jana nebo na jih k ústí Isfjordu a přistát v Alkhornetu. Na těchto útesech hnízdí mořští ptáci, polární lišky pod nimi hledají spadlá vejce a mláďata a sobi spásají řídkou vegetaci.
Den 8 - Longyearbyen
I velká dobrodružství musí jednou skončit. Loď dorazí zpět do Longyearbyenu v brzkých ranních hodinách a bude zajištěna autobusová doprava na letiště.
Stravování: plná penze
Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.
Doprava: vlastní
Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.
Ubytování: loď
Hondius je první registrované polární plavidlo třídy 6. Splňuje nejpřísnější bezpečností, ale i ekologické požadavky IMO (International Maritame Organization) pro polární oblasti. Využívává nejmodernější technologie jako LED světla, ekologicky šetrné nátěry a oleje nebo speciální systém optimalizace spotřeby energie. Loď je také vybavena stabilizátory, které zvyšují komfort plavby v polárních oblastech. Toto plavidlo nabízí vysoký komfort pro 170 pasažérů v 80 kabinách a během plavby se o klienty stará 72 osob posádky. Celá jedna paluba je vyhrazena jako přednáškový a pozorovací sál, kde se konají odborné přednášky ve více jazycích. Interier lodě je moderní a útulný a její malá velikost umožňuje velice rychle reagovat na případné změny počasí nebo možné pozorování polární fauny. Hlavním cílem těchto polárních plaveb je pozorování fauny a flóry jak z paluby lodě tak i během výstupů na pevninu, tak i různorodé outdoorové aktivity. Proto je na palubě k dispozici dostatečný počet člunů Zodiac, které slouží k bezpečné přepravě pasažerů na pobřeží. K pohodlnějšímu nástupu a výstupu jsou na lodi dva speciální vchody v úrovni hladiny moře. Hondius je poháněn dvěma motory o výkonu 4200KW s maximální rychlostí 15 uzlů. Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby. K dispozici jsou nafukovací čluny k vylodění na pobřeží.
Více informací o lodi m/v Hondius