North Spitsbergen, Basecamp, Free kayaking, Hiking, Photo Workshop, Cleaning the Shores (m/v Ortelius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Ortelius

Délka:   8 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 145 000 Kč

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Ortelius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení vysokých gumových bot na vyloďování a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Pozadí plaveb v Basecampu

Naše plavby Basecamp se zaměřují na aktivity na souši a v blízkosti pobřeží s minimálním rušením místní fauny a flóry. Pokud to čas a podmínky dovolí, tým expedice také vyhledává příležitosti pro divokou zvěř, kdykoli je to možné.

Podle definice je basecamp dočasný tábor, ze kterého lze provádět expedice nebo jiné outdoorové aktivity. Během našich určených plaveb do basecampů loď pluje do pečlivě vybraných oblastí kolem severních Špicberků a zdržuje se na menším počtu míst než při našich běžných výpravách, aby mohla sloužit jako pohodlné středisko pro více outdoorových aktivit.

Pěší turisté (H) se mohou vydat na náročné procházky do vnitrozemí, fotografové (P) mohou zachytit dramatické okolí na snímcích a kajakáři (K) mohou prozkoumat vodní cesty, kterými loď nemůže vždy proplout. Cestující, kteří se nechtějí věnovat těmto aktivitám, si mohou užít výlety se zodiakem a nenáročné až středně náročné procházky po pobřeží, které se zaměřují na divokou přírodu. Všechny aktivity jsou zdarma.

Čištění břehů Špicberk
Máte zájem udělat něco dobrého pro životní prostředí?

Rádi vás přivítáme, když se zapojíte do našeho pokračujícího úsilí o odstranění plastového odpadu a dalších odpadků z břehů Špicberk. Na těchto březích se hromadí odpadky z oceánu, například rybářské náčiní a plastové odpadky. Tento odpad je nebezpečný pro živočichy, kteří se zamotávají do rybářských sítí a někdy pozřou mikroplasty, které mohou vést k vyhladovění a udušení.

S podporou společnosti AECO a guvernéra Špicberků si s našimi cestujícími užíváme úklid pláží Špicberků. Všem účastníkům budou pomáhat naši průvodci a budou jim poskytnuty sběrné pytle. Přibližně 50 cestujících bude uklízet ráno, zatímco ostatních 50 bude mít svůj výlet v jiné oblasti. Odpoledne si pak skupiny role vymění. A pokud v určité oblasti nemůžeme uklízet kvůli potulujícím se medvědům nebo jiným problémům, najdeme náhradní oblast.

Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Špicberky. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a Špicberské muzeum jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.

Den 2 - Plavba podél Špicberk
První den našeho aktivního programu se budeme pomalu uklidňovat. Blomstrandhalvøya se nachází na severní straně fjordu, což nám nabídne úkryt a prostor pro změnu plánu v případě změny počasí. Odpoledne navštívíme Ny Ålesund, jednu z nejseverněji položených osad na Zemi. Kdysi hornická vesnice, kterou obsluhovala nejseverněji položená železnice na světě - její koleje můžete stále vidět - Ny Ålesund je dnes výzkumným centrem.

V blízkosti obce se nachází hnízdiště husic bělokrkých, husic růžohlavých a rybáků polárních. A pokud vás zajímá historie objevování Arktidy, navštivte kotevní stožár, který používali polárníci Amundsen a Nobile ve svých vzducholodích Norge (1926) a Italia (1928). Večer se vydáme na sever podél západního pobřeží a přenocujeme v chráněném prostředí Krossfjordenu.

Den 3 - Plavba podél Špicberk
Vedle našich aktivit se dále vydáme směrem k Amsterdamoye, kde budete mít možnost projít se kolem pozůstatků velrybářské stanice ze 17. století. Můžete se také pokochat krásným panoramatem Smeerenburgslety. Odpoledne se vydáme na ostrovy v okolí Fair Havenu.

Den 4 - Plavba podél Špicberk
V Raudfjordenu na severním pobřeží Špicberk si můžete prohlédnout rozlehlý fjord plný ledovců - a možná vás navštíví i tuleni kroužkovaní a vousatí. Útesy a pobřeží tohoto fjordu jsou také místem, kde se daří koloniím mořských ptáků, bohaté vegetaci a kde se mohou vyskytovat lední medvědi. Najdeme zde správnou rovnováhu mezi bezpečnými aktivitami a pozorováním divoké přírody.

Den 5 - Plavba podél Špicberk
V závislosti na počasí bychom mohli vplout do Liefdefjordu a proplout na dohled od 5 km dlouhé stěny ledovce Monaco. Vody před tímto ledovcem jsou oblíbeným místem krmení tisíců kočkodanů a základna ledu je oblíbeným lovištěm ledních medvědů. Pokud ledové podmínky zabrání plavbě na tomto místě na začátku sezóny, můžeme použít alternativní trasu podél západního pobřeží Špicberk. V blízkosti oblasti Texas Bar a Hornbaekpollen se také nachází několik skvělých turistických tras.

Den 6 - Plavba podél Špicberk
Tento den je naší rezervou pro aktivity v okolí severních Špicberků. Pokud to počasí a divoká příroda dovolí, vybereme si správnou lokalitu pro další den plný nádherných venkovních dobrodružství.

Den 7 - Plavba podél Špicberk
Forlandsundet, ležící mezi hlavním ostrovem Špicberky a úzkým výběžkem Prins Karls Forland, je místem s velkou krásou a fascinující divokou přírodou. Někdy se zde prohánějí mroži a v okolí se vyskytují mořští ptáci.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdaňsku v Polsku v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna. Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu nebo volném víceletém ledu. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou. Na palubě je 52 kabin, všechny se sociálním zařízením. Každá kabina má minimálně 2 okénka/okna. Poslední renovací prošlo plavidlo v roce 2019. K dispozici je10 nafukovacích člunů s motory 40HP k vyloění na pobřeží.

Více informací o lodi m/v Ortelius