Falkland Islands - South Georgia - Antarctica (m/v Plancius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Plancius

Délka:   20 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 397 000 Kč

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Plancius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby
 • transfery mezi letištěm, hotely a lodí pouze pro cestující na skupinových letech do Longyearbyenu a zpět
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Den 1 - Ushuaia
Vaše cesta začíná tam, kde se svět zastavil. Argentinská Ushuaia, údajně nejjižnější město planety, se nachází na nejjižnějším cípu Jižní Ameriky. Odpoledne se z tohoto malého letoviska na Ohňové zemi, kterému se přezdívá "konec světa", vydáte na cestu a po zbytek večera se budete plavit horami lemovaným průlivem Beagle.

Den 2 - Plavba na Falklandské ostrovy
Několik druhů albatrosů následuje loď do západního větru spolu s buřňáky, střihavkami a potápkami.

Den 3 - Falklandy
Falklandské ostrovy nabízejí množství volně žijících živočichů, ke kterým se lze snadno přiblížit, i když vždy doporučujeme opatrnost. Tyto ostrovy jsou do značné míry neznámým klenotem, místem války mezi Velkou Británií a Argentinou v roce 1982. Žijí zde nejen různé druhy ptáků, ale je velká šance, že v okolních vodách uvidíte delfíny Pealeovy i Commersonovy.

Během tohoto úseku plavby můžete navštívit následující místa:

Ostrov mršin - navzdory svému názvu je tento ostrov příjemně prostý hlodavců. Je však bohatý na ptactvo, stejně jako na mnoho endemických druhů Žije zde mnoho druhů od hnízdících tučňáků magellanských a gentoos až po četné bahňáky a vrabcovité ptáky (včetně pěvců Cobbových a pěnic).

Saundersův ostrov - zde můžete pozorovat albatrosa černobrvého a jeho někdy neohrabaná přistání spolu s hnízdícími tučňáky císařskými a tučňáky skalními. Na Saundersově ostrově se vyskytují také tučňáci královští, tučňáci magellanští a gentoové.

Den 4 - Falklandy
Stanley, hlavní město Falkland a centrum jejich kultury, je skvělým místem, kde si můžete vychutnat kouzlo viktoriánské éry: barevné domy, udržované zahrady a hospůdky v anglickém stylu jsou zde v hojném počtu. V okolí si můžete prohlédnout také několik stoletých kliperů, němých svědků útrap námořníků 19. století. Za návštěvu stojí také místní muzeum, které nabízí volný vstup a zahrnuje období od počátků osídlení až po válku o Falklandy. Ve Stanley v současnosti žije přibližně 2 500 obyvatel.

Den 5 - Falklandy
Zřídka navštěvované jižní ostrovy jsou vzácnou lahůdkou a my se budeme snažit důkladně vás seznámit s jejich drsnou krásou. Tato oblast je rájem pro mnoho druhů divoké zvěře, zejména ptáků. Zejména na Georgeově a Barrenově ostrově žije více než 40 druhů ptáků a zhruba 650 párů jižních obřích buřňáků. Máte také velkou šanci spatřit tuleně sloní a kolonie lachtanů jižních.

Den 6 - 7 - Plavba na Jižní Georgii
Cestou k Jižní Georgii nyní překonáte antarktickou konvergenci. Během několika hodin se výrazně ochladí a díky srážejícím se vodním sloupcům vystoupí na hladinu moře výživná voda. Tento jev přiláká do blízkosti lodi množství mořských ptáků, včetně několika druhů albatrosů, střihavek, buřňáků, prion a chaluh.

Den 8 - 11 - Jižní Georgie
Dnes dorazíte na první místo aktivity na Jižní Georgii. Mějte prosím na paměti, že povětrnostní podmínky v této oblasti mohou být náročné a do značné míry diktují program.

Během několika následujících dní máte možnost navštívit následující lokality:

Ostrov Prion - Tato lokalita je v počáteční části hnízdní sezóny albatrosů potulných (20. listopadu - 7. ledna) uzavřena. Od ledna si dospělí hnízdící jedinci našli své partnerky a sedí na vejcích nebo kojí mláďata. Vychutnejte si svědectví o laskavé povaze těchto zvířat, která mají největší rozpětí křídel ze všech ptáků na světě.

Zátoka Fortuna - Nádherná výplavová planina z ledovce Fortuna je domovem velkého počtu tučňáků královských a tuleňů. Zde můžete mít také možnost sledovat poslední úsek Shackletonovy cesty do opuštěné velrybářské vesnice Stromness. Tato cesta protíná horský průsmyk za Shackletonovým vodopádem, a protože je terén zčásti bažinatý, připravte se na překonání několika malých potoků.

Salisbury Plain, St. Andrews Bay, Gold Harbour - V těchto lokalitách se nacházejí nejen tři největší kolonie tučňáků královských v Jižní Georgii, ale také tři z největších světových pláží pro rozmnožování lachtanů antarktických. V prosinci a lednu se na Jižní Georgii rozmnožují doslova miliony těchto zvířat, ale teprve v polovině sezóny dosahuje jejich rozmnožovací cyklus vrcholu. Můžete také vidět několik dospělých lachtanů sloních a také "odstavená" mláďata lachtanů sloních, která byla v této sezóně ponechána napospas osudu. Při procházkách po plážích v tomto období dávejte pozor na krok a zachovejte klid.

Grytviken - V této opuštěné velrybářské stanici se po ulicích procházejí tučňáci královští a tuleni sloní se povalují, jako by jim to tu patřilo - protože jim to v podstatě patří. Možná si zde budete moci prohlédnout fascinující Muzeum Jižní Georgie a také Shackletonův hrob.

V závislosti na podmínkách se 11. den odpoledne vydáme směrem k Jižním Orknejským ostrovům.

Den 12 - Plavba na Antarktický poloostrov
Na této trase se může vyskytovat mořský led a na okraji ledu by se k ostatním mořským ptákům, kteří následují plavidlo na jih, mohly připojit jižní polární chaluhy a sněžní buřňáci.

Den 13 - Jižní Orkneje
Pokud to podmínky dovolí, můžete dnes navštívit základnu Orcadas. Orcadas je argentinská výzkumná stanice na ostrově Laurie v souostroví Jižní Orkneje. Personál vám ochotně ukáže své zařízení, odkud se můžete kochat rozsáhlými výhledy na okolní ledovce. Pokud však návštěva nebude možná, můžeme místo toho přistát v zátoce Shingle Cove na ostrově Coronation.

Den 14 - 15 - Plavba na Antarktický poloostrov
Obrovské ledovce a slušná šance na pozorování velryb plejtváků zajistí, že na této poslední plavbě na jih nebude nikdy nuda. Je to také nejlepší příležitost spatřit antarktické buřňáky. V závislosti na podmínkách se snažíme zahájit aktivity odpoledne 15. dne.

Den 16 - 17 - Plavba podél Antarktického poloostrova
Pokud to ledové podmínky dovolí, vplujete nyní do Weddellova moře. Zde kolosální tabulové ledovce ohlašují váš příjezd na východní stranu Antarktického poloostrova. Možnou zastávkou je ostrov Paulet s početnou populací tučňáků Adélie. Můžete také navštívit Brown Bluff, který se nachází v ledovci sevřeném Antarktickém zálivu, kde byste mohli mít příležitost vkročit na samotný antarktický kontinent.

Pokud nebudou příznivé podmínky pro vplutí do Weddellova moře z východu, loď nabere kurz ke Slonímu ostrovu a zamíří do Bransfieldova průlivu mezi Jižními Shetlandami a Antarktickým poloostrovem. Zde se můžete pokusit o přístup do Antarktického zálivu ze severozápadu.

Úchvatné scenérie pokračují v Bransfieldově průlivu, a pokud to podmínky dovolí, i dále na jih v Gerlachovském průlivu. Podmínky v Drakeově průlivu určují přesný čas vyplutí.

Den 18 - 19 - Plavba do Ushuaie
Vaše zpáteční plavba zdaleka není osamělá. Při plavbě přes Drakeův průliv vás opět přivítá obrovské množství mořských ptáků, které si pamatujeme z průjezdu na jih. Nyní se vám však zdají být o něco známější a vy jim.

Den 20 - Ushuaia
Dnes se vylodíte v Ushuaie a odvezete si domů neocenitelné vzpomínky, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 108 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS. Poslední modernizace byla v roce 2019. Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času. Plavidlo bylo postaveno do ledových oblastí se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Více informací o lodi m/v Plancius