East Spitsbergen, Home of the Polar Bear - Summer Solstice (m/v Plancius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Plancius

Délka:   8 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 145 000 Kč
Plavba nemá žádné termíny

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Plancius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • transfery mezi letištěm, hotely a lodí pouze pro cestující na skupinových letech do Longyearbyenu a zpět
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Letní slunovrat
Půlnoční slunce je jev, který nastává během arktického léta, kdy je slunce za příznivého počasí viditelné celých 24 hodin. Letní slunovrat v Longyearbyenu připadá na 21. června Termín slunovrat (latinsky solstitium) znamená "zastavení slunce" a popisuje bod na obzoru, v němž se zdá, že slunce vychází a zapadá, přičemž po tomto dni se zastaví a změní směr. O slunovratu Slunce nevychází přesně na východě, ale spíše severně od východu, později zapadá severně od západu, takže je Slunce viditelné delší dobu. Teprve koncem srpna Slunce opět zcela zapadne, a to jen na několik minut. připojte se k nám a zažijte tento fascinující úkaz během této plavby arktickou divočinou Špicberk.

Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Svalbard. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a muzeum Svalbard jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.

Den 2 - Plavba podél Špicberk
Den začneme klidnou plavbou bočními fjordy velkolepé oblasti Hornsund na jihu Špicberk a budeme se kochat scenériemi vysokých horských štítů. Hora Hornsundtind se tyčí do výšky 1431 metrů, zatímco vrchol Bautaen svědčí o tom, proč dali první holandští objevitelé tomuto ostrovu jméno Špicberky, což znamená "špičaté hory". V oblasti se nachází 14 nádherných ledovců a máme slušnou šanci, že se setkáme s tuleni a ledními medvědy. Nedaleké útesy Sofiakammen jsou také domovem tisíců párů hnízdících kočkodanů a alek a večer můžeme na Sørkappu spatřit tisíce tuleňů grónských, kteří se prohánějí na ledových krách.

Den 3 - Plavba podél Špicberk
Po plavbě po driftovém ledu Storfjordenu, kde občas vidíme tuleně grónské, přistáváme v severozápadní Edgeøyi na severním břehu Rosenberdalriveru. Zde na vyvýšené pláži máme možnost dojít k Rosenbergdalenu, který se hemží pasoucími se soby. Poté máme v plánu projít kolem útesu s hnízdícími perutýny černými cestou do Stretehamny, kde na pláži poblíž osmiboké traperské chaty postavené v roce 1905 často nacházíme stádo mrožů. Můžeme zde také spatřit pozůstatky domu Pomor z 19. století a kosti mrožů ulovených v minulých stoletích.

Den 4 - Plavba podél Špicberk
Plaveme do vodní cesty Freemansundet a plánujeme přistát v tundrové nížině Sundneset na ostrově Barentsøya. Zde navštívíme chatu německé vědecké expedice (Würzbugerhütte) z doby před šedesáti lety, poté se vydáme na svižnou procházku tundrou a budeme hledat špicberské soby a husy sudokopytníky. Poté plánujeme plavbu na zodiaku poblíž ledovce Freeman a návštěvu kolonie kočkodanů v nedalekém kaňonu.

V případě silného ledu na Freemandundetu však místo toho poplujeme k Negribreenu, jedné z nejrozsáhlejších ledovcových front na východní straně Špicberk. Zde můžeme podniknout plavbu se zodiakem a přistát na Mrožím ostrově, který se koncem minulého století stal nezaledněným.

Den 5 - Plavba podél Špicberk
Dnes poplujeme na východní stranu západních Špicberků (západní strana Storfjordenu). Zde máme v plánu procházku k hnízdišti racků sloních v Agardhfjellet, které je vysoké asi 300 metrů. Údolí vedoucí ke skalním výchozům, na nichž se nacházejí hnízda, je poseto zkamenělinami belemnitů a amonitů.

Den 6 - Plavba podél Špicberk
Dnes je naším cílem přistát na hoře Stellingfjellet, poblíž největší kolonie guelfů Brünnichových na Špicberkách. Později během dne přistáváme na zřídka navštěvovaném pobřeží jižních Špicberk, v zátoce Isbukta.

Den 7 - Plavba podél Špicberk
Pokračujeme v plavbě v Bell Sundu, jednom z největších fjordových systémů na Špicberkách. Díky oceánským proudům je tato oblast o něco teplejší než jiné oblasti souostroví, což se projevuje poměrně bujnou vegetací. Jsou zde vynikající příležitosti k poznávání historie i divoké přírody. Jednou z možností je Ahlstrandhalvøya v ústí Van Keulenfjorden, kde se nacházejí hromady koster běluh. Tyto pozůstatky porážky velryb z 19. století jsou strašidelnou připomínkou důsledků bezuzdného vykořisťování. Běluhy naštěstí nebyly vyhubeny a máte velkou šanci, že narazíte na jejich hejno. Při plavbě bočními fjordy Bellsundu můžeme alternativně prozkoumat tundru, kde se rádi krmí sobi, a také skalní svahy, kde hnízdí alky malé.

Den 8 - Longyearbyen
Každé dobrodružství, ať už je jakkoli velké, musí nakonec skončit. V Longyearbyenu se vylodíte a odvezete si vzpomínky, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 108 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS. Poslední modernizace byla v roce 2019. Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času. Plavidlo bylo postaveno do ledových oblastí se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Více informací o lodi m/v Plancius