Around Spitsbergen, In the realm of Polar Bear & Ice (m/v Ortelius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Ortelius

Délka:   10 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 185 000 Kč
Plavba nemá žádné termíny

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Ortelius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení vysokých gumových bot na vyloďování a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Špicberky. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a Špicberské muzeum jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.

Den 2 - Plavba kolem Špicberk
Vydáte se na sever podél západního pobřeží a ráno dorazíte do Krossfjordenu. Zde se můžete nalodit na zodiaky a vydat se na plavbu poblíž modrobílé stěny ledovce Čtrnáctého července. Na zelených svazích poblíž ledovce kvetou pestrobarevné květiny a na útesech hnízdí hejna kočkodanů a brkoslavů. Máte velkou šanci spatřit polární lišku, která hledá padlá mláďata, nebo tuleně vousatého, jak pádluje fjordem.

Odpoledne poplujete do Ny Ålesundu, nejseverněji položené osady na Zemi. Kdysi hornická vesnice, kterou obsluhovala nejseverněji položená železnice na světě - její koleje můžete stále vidět - Ny Ålesund je dnes výzkumným centrem. V blízkosti obce se nachází hnízdiště husic bělokrkých, husic růžohlavých a rybáků polárních. A pokud vás zajímá historie objevování Arktidy, navštivte kotevní stožár, který používali polárníci Amundsen a Nobile ve svých vzducholodích Norge (1926) a Italia (1928).

Den 3 - Plavba kolem Špicberk
V závislosti na počasí můžete vplout do Liefdefjordu a proplout na dohled od 5 km dlouhé stěny srázného ledovce Monaco. Vody před tímto ledovcem jsou oblíbeným místem krmení tisíců kočkodanů a základna ledu je oblíbeným lovištěm ledních medvědů. Pokud ledové podmínky brání plavbě v tomto místě na začátku sezóny, lze využít náhradní trasu podél západního pobřeží Špicberk.

Den 4 - 5 - Plavba kolem Špicberk
Nejsevernějším bodem vaší plavby může být severně od Nordaustlandetu na Sedmi ostrovech. Zde dosáhnete 80° severní šířky, pouhých 870 km (540 mil) od zeměpisného severního pólu. Tuto oblast obývají lední medvědi, takže loď může na několik hodin zaparkovat mezi ledovým příkrovem, než se opět vydá na západ.

Když se okraj tohoto ledu nachází desítky mil severně od Sedmi ostrovů (většinou v srpnu), můžete v této oblasti strávit druhý den. Případně (většinou v červenci) můžete odbočit do Sorgfjordu, kde máte šanci najít stádo mrožů nedaleko hrobů velrybářů ze 17. století. Procházka přírodou vás zde může přivést do blízkosti rodinek ptakopysků a krásnou oblastí pro výlet je také protější strana fjordu.

Den 6 - Plavba kolem Špicberk
Dnes vplujete do Hinlopenova průlivu, který je domovem tuleňů vousatých a kroužkovaných i ledních medvědů. U vjezdu je dokonce možnost spatřit modré velryby. Stejně jako v případě Liefdefjordenu můžete zvolit alternativní trasu přes západní Špicberky, pokud by led bránil vplutí do Hinlopenu. Po plavbě mezi ledovými krami Lomfjordshalvøya v zodiacích si pak prohlédnete ptačí útesy Alkefjellet s tisícovkami perutýnů Brünnichových. Na východní straně Hinlopenova průlivu se můžete pokusit o přistání, kde se pravděpodobně objeví sobi, husy růžohlavé a mroži. Poblíž Torrelnesetu můžete také navštívit polární poušť Nordaustlandet, která se nachází vedle třetí největší ledové čepičky na světě. Zde se můžete setkat s mroži během pobřežní túry po vyvýšených plážích v oblasti.

Den 7 - Plavba kolem Špicberk
V plánu je přistání v oblasti Freemansundet, i když lední medvědi to někdy znemožňují. Mezi možné zastávky na Barentsøyi patří Sundneset (stará traperská chata), Kapp Waldburg (kolonie kočkodanů) a Rindedalen (procházka tundrou). Můžete se také vydat na jih k Diskobuktě, i když vaším cílem bude spíše Kapp Lee. Na Kapp Lee se nachází mroží ležení, zřícenina Pomor a možnost pěších výletů podél Edgeøya.

Den 8 - Plavba kolem Špicberk
Den začnete plavbou bočními fjordy v oblasti Hornsund na jihu Špicberk a budete si prohlížet jehlanovité vrcholy: Hornsundtind se tyčí do výšky 1431 metrů a Bautaen je dokonalou ukázkou toho, proč první holandští objevitelé pojmenovali tento ostrov Spitsbergen, což znamená "špičaté hory". V této oblasti se nachází 14 velkých ledovců a také možnost pozorovat tuleně, velryby běluhy a lední medvědy.

Den 9 - Plavba kolem Špicberk
Dnes se ocitnete v Bell Sundu, jednom z největších fjordových systémů na Špicberkách. Díky oceánským proudům je tato oblast o něco teplejší než jiné oblasti souostroví, což se projevuje poměrně bujnou vegetací. Jsou zde vynikající příležitosti k poznávání historie i divoké přírody.

Jednou z možností je Ahlstrandhalvøya v ústí Van Keulenfjorden, kde se nacházejí hromady koster běluh. Tyto pozůstatky po vybíjení velryb v 19. století jsou strašidelnou připomínkou důsledků bezuzdného vybíjení velryb.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdaňsku v Polsku v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna. Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu nebo volném víceletém ledu. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou. Na palubě je 52 kabin, všechny se sociálním zařízením. Každá kabina má minimálně 2 okénka/okna. Poslední renovací prošlo plavidlo v roce 2019. K dispozici je10 nafukovacích člunů s motory 40HP k vyloění na pobřeží.

Více informací o lodi m/v Ortelius