Tučňák císařský
Region: Antarktida
Destinace: Rossovo moře, Weddellovo moře
Název: Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri)
Výška: 100-122 cm
Hmotnost: 25-45 kg
Lokalita: Antarktida
Stav ochrany přírody: Podle IUCN neznámý
Potrava: Hlavní potravou jsou ryby, ale také korýši a hlavonožci
Vzhled: Černá hlava a hřbet, bílé břicho se žlutým lemováním kolem krku
Jak tučňáci císařští loví?
Tučňáci císařští loví ryby a další mořské živočichy na otevřeném moři nebo v ledových trhlinách. Mohou se potápět až do hloubky téměř 550 metrů a pod vodou vydrží téměř 20 minut. Aby tučňáci císařští vydrželi chlad, snižují svůj metabolismus a průtok krve do jiných než důležitých orgánů. Aby se tučňáci vyrovnali s tlakem vody při potápění, vyvinuli si pevné kosti, které nejsou u létajících ptáků běžné, ale duté.
Socializují se tučňáci císařští?
Je známo, že tučňáci císařští při shánění potravy spolupracují a sdílejí mnoho způsobů chování s ostatními druhy antarktických a subantarktických tučňáků. Při pobytu na moři se skupina tučňáků nazývá „vor“. Na souši se však tučňáci sdružují do rozsáhlých kolonií.
Tyto kolonie se skládají z tisíců členů, přičemž konzervativní odhad je 5 000 a 10 000 patří mezi větší kolonie. Tyto kolonie se označují jako „rookeries“, „waddles“ nebo „penguineries“. V době, kdy jsou vystaveni drsným antarktickým větrům, se tučňáci shlukují do kruhu. Nejmladší členové zůstávají uprostřed, kde je nejtepleji, zatímco dospělí tvoří vnější oblasti. Pomalu se otáčejí a střídají členy uvnitř a venku, trochu jako radarový obraz hurikánu, a střídají se v nejchladnější vnější vrstvě.
Jak rychle se mohou tučňáci císařští pohybovat?
Na souši se tučňáci císařští brodí rychlostí asi 2,5 km/h (1,55 mph). Mohou se pohybovat rychleji, pokud najdou vhodný svah a sklouznou na břiše ke dnu. Při plavání se tučňáci císařští obvykle pohybují rychlostí kolem 10 km/h, pokud se však potřebují někam rychle dostat, mohou dosáhnout rychlosti až kolem 15 km/h.
Jak vypadá období páření tučňáků císařských?
Tučňáci císařští jsou jediným druhem tučňáků, který se páří v zimě na jižní (australské) polokouli. Pohlavně dospívají ve třech letech. Od ledna do března je období krmení a v tomto období je pro dospělé jedince nezbytné, aby se vykrmili na dlouhé úseky, které je čekají a kdy nebudou moci nic jíst. Jakmile přijde duben, tučňáci císařští se vydají na svůj slavný pochod do míst rozmnožování. Obvykle musí urazit nejméně 50 km a někdy i více než 150 km napříč antarktickým prostředím.
K páření dochází v květnu. Samci tučňáků císařských přilétají o něco dříve než samice a připravují se na páření a předvádění námluv. Aby se samci dvořili samičkám, přitisknou si zobák k hrudi, nadechnou se a vydávají volání, které trvá asi dvě sekundy.
Jakmile se pár spáří, nehybně stojí, natáhnou krk vzhůru a několik minut na sebe hledí. Jakmile je tento obřad dokončen, tučňáci císařští jsou oficiálně párem a budou se společně procházet po kolonii. Pro zahájení kopulace se tučňáci císařští otočí a hluboce se jeden druhému ukloní.
Jsou sezóně monogamní, zůstávají s jedním partnerem po celou sezónu, ale v další sezóně si obvykle vybírají jiného partnera. Samice tučňáků císařských snášejí jedno vejce, které váží přibližně 460 gramů. Jakmile je vejce sneseno, inkubaci převezmou samci, kteří si vejce kladou na nohy a dva měsíce nepřetržitě je zahřívají svými hnízdními plásty (nebo líhněmi). Během této doby samci nepřijímají potravu, což znamená, že od doby, kdy opustí hnízdiště, až do vylíhnutí vajec vydrží bez potravy přibližně 110 dní. Samci tučňáka císařského mohou během této doby zhubnout až 20 kg (45 liber). Aby si uchovali teplo, často se shlukují do houfu zády k větru.
V době, kdy samice tučňáka císařského snášejí vejce, vyčerpají své zásoby potravy, a proto se okamžitě vydávají zpět do moře, aby se nakrmily. Na moři zůstávají asi dva měsíce, případně se vrátí až po vylíhnutí mláděte. Mláďata se líhnou přibližně po dvou měsících. V této době jsou mláďata bez obrany proti antarktickému prostředí a jsou odkázána výhradně na teplo a potravu svých rodičů. Pokud se samice císařských ptáků ještě nevrátila z krmení, krmí samci svá mláďata látkou, kterou vykašlávají z jícnu.
Samice tučňáků císařských se vracejí někdy na začátku srpna a své rodiny vyhledávají podle známého volání svých partnerů. Samice pak přebírají krmení mláďat a jejich zahřívání a nyní se samci vydávají na moře za potravou. Na moři zůstávají necelý měsíc. Přibližně měsíc a půl po vylíhnutí seskočí mláďata císařovek z nohou svých rodičů a shluknou se s ostatními mláďaty do tzv. jeslí. Od listopadu začíná mláďatům růst ochranné peří, které nahrazuje peří, a rodiče je přestávají krmit. V prosinci začíná cesta zpět do moře a v té chvíli začíná cyklus rozmnožování nanovo.
Jak dlouho žijí tučňáci císařští?
Tučňáci císařští se ve volné přírodě dožívají přibližně 15-20 let.
Kolik je dnes tučňáků císařských?
Průzkum satelitních snímků z roku 2009 zjistil, že 46 kolonií obsahuje 238 000 hnízdících párů, což znamená, že celkem žije 595 000 tučňáků císařských. Od té doby bylo objeveno dalších sedm kolonií.
Mají tučňáci císařští nějaké predátory?
Mláďata tučňáků císařských jsou kořistí jiných ptáků, například buřňáků jižních a chaluh jižních, zatímco kosatky a tuleni leopardí se živí dospělými tučňáky císařskými.
Sedm základních informací o tučňáku císařském
Tučňáci císařští jsou největší tučňáci na světě.
Dokážou se potápět hlouběji než kterýkoli jiný pták, včetně ostatních tučňáků.
Tučňáci císařští si nestaví hnízda. Místo toho jim jako hnízda slouží nohy a „líhniště“. (Mláďata jsou chlopně kůže bez peří, které mají někteří ptáci na spodní straně břicha.)
Stejně jako ostatní tučňáci i císařští tučňáci při plavání vyskakují do vzduchu, což se nazývá porcování. Při této činnosti se obalují mikrobublinkami vzduchu, které pomáhají snižovat tření pod vodou. Vědci se domnívají, že to možná dělají jen pro zábavu.
Císařští tučňáci (a další tučňáci) mají svůj výrazný smokingový vzhled, protože při plavání je jejich bílá břicha maskují proti světlu nahoře a tmavá záda je maskují proti hlubinám dole.
Jedná se o jediné tučňáky, kteří se rozmnožují během antarktické zimy.
Rodové jméno tučňáka císařského „Aptenodytes“ znamená „bezkřídlý potápěč“.
14 Denní plavba
Antarktida
3 termíny
od
15. 11. 2025
do
28.11.25
sleva 14%
dříve 652 000 Kč
cena od
563 000 Kč
vlastní
plná penze
Ultramarine
11 Denní plavba
Antarktida
1 termín
od
11. 11. 2025
do
21.11.25
vlastní
plná penze
m/v Ortelius
11 Denní plavba
Antarktida
1 termín
od
21. 11. 2025
do
01.12.25
vlastní
plná penze
m/v Ortelius