Aurora Borealis - kde můžete spatřit polární záři - Polární plavby

Aurora Borealis - kde můžete spatřit polární záři

Jednou z největších atrakcí Arktidy je polární záře, známá také jako Aurora Borealis. Polární záře je způsobena erupcemi na Slunci.

Polární záře - Aurora Borealis

Jednou z největších atrakcí Arktidy je polární záře, známá také jako Aurora Borealis. Polární záře je způsobena erupcemi na Slunci a lze ji pozorovat pouze za tmy. „Aurora“ znamená latinsky ‚svítání‘ a byla římskou bohyní úsvitu. Každé ráno létala po obloze, aby ohlásila příchod svého bratra Sola, Slunce. Aurora Borealis se nachází na severní polokouli. Aurora Australis se nachází na jižní polokouli a je známá jako „jižní záře“.

Co je to polární záře?

Polární záře, která se třpytí, kroutí a září v arktickém nočním vzduchu, je krásnou připomínkou našeho stále trvajícího vztahu se Sluncem. Sluneční vítr vycházející ze Slunce (při události zvané CME - Coronal Mass Ejection) přenáší nabité částice vesmírem po dobu 2 až 5 dnů do horních vrstev naší atmosféry. Tyto částice se srážejí a mísí se zemskou magnetosférou a vytvářejí barevné vlny nebo záblesky v závislosti na tom, s jakým druhem atmosférických částic interagují (kyslík nebo dusík) a jak vysoko v atmosféře se v okamžiku srážky nacházejí.

Modrá až fialová - pod 100 km
Zelená - 100 až 240 km
Červená - nad 240 km

Co je to magnetosféra?

Magnetosféra funguje do jisté míry jako silové pole, které způsobuje, že se škodlivé částice záření odrážejí od Země nebo ji obtékají, čímž nás chrání. Magnetosféra se nachází v zemské ionosféře (ve výšce asi 80 až 400 km) a způsobuje, že částice Slunce se od nás odklánějí do vesmíru.

Magnetosféra má však trychtýře, ve kterých „vystupuje“ ze samotné Země, a těmito trychtýři jsou severní a jižní magnetický pól. V těchto dvou místech se částice Slunce nezakřivují pryč; místo toho jsou zachyceny těmito trychtýři a nakonec narazí na částice kyslíku a dusíku v naší atmosféře, což nám dává polární záři (Aurora Borealis) a polární záři v oblasti jižního pólu.

Kdy je nejlepší doba pro pozorování polární záře?

Technicky vzato, pokud jde o polární záře, neexistuje žádný časový výpadek - Slunce neustále vysílá nové vlny částic. Protože však Slunce v letních měsících na dalekém severu zcela nezapadá, máte nejlepší šanci na dobrý noční výhled na polární záři od srpna do dubna. Půlnoc je považována za nejlepší denní dobu pro nejjasnější výhled.

Polární záře v Norsku

Pokud chcete zažít polární záři, je Norsko fenomenální lokalitou. Díky polární noci nezažívají části Norska mezi listopadem a únorem skutečné denní světlo a každý den, než se vrátí skutečná noc, dostanou přinejlepším soumračnou záři. Na pozorování polární záře tak máte téměř 24 hodin denně. poměrně dlouhá období tmy v listopadu a prosinci nabízejí ideální příležitost k obdivování polární záře. Kromě toho je polární záře vidět pouze tehdy, když je málo rušena světlem.

Polární záře v Grónsku

V Grónsku se traduje, že když vidíte polární záři, znamená to, že mrtví hrají fotbal s lebkou mrože. Stejně jako v Norsku jsou nejlepší měsíce pro návštěvu Grónska kvůli polární záři od září do dubna. V letních měsících zažívá Grónsko Půlnoční slunce, období, kdy slunce nikdy doopravdy nezapadá.