South Georgia Grand Tour (m/v Hondius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Hondius

Délka:   18 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 275 000 Kč

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Hondius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa
 • skupinový transfer přístav - letiště
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
 • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Den 1 - Puerto Madryn
Odpoledne vyplujete z Puerto Madryn a vaše příď zamíří k Falklandským ostrovům. Golfo Nuevo je proslulé tím, že sem zavítají velryby jižní, takže máte velkou šanci, že jednu z nich spatříte, až poplujete směrem k otevřenému oceánu.

Den 2 - 3 - Plavba
Přestože jste nyní na moři, málokdy zde zažijete osamělou chvíli. Za lodí na jihovýchod se vydává několik druhů ptáků, například albatrosi, buřňáci, střihavky a potápky.

Den 4 - 5 - Falklandy
Falklandské ostrovy nabízejí množství divoké zvěře, ke které se lze snadno přiblížit, i když vždy doporučujeme opatrnost. Tyto ostrovy jsou do značné míry neznámými klenoty s bohatým ptačím životem, včetně mnoha endemických druhů. Vody Falkland jsou také bohaté na mořský život, včetně lachtanů jižních a tuleňů sloních. Je zde velká šance spatřit delfíny Pealeovy i delfíny Commersonovy.

Během této části plavby se zaměříme na návštěvu následujících dvou lokalit:

Steeple Jason - Steeple Jason je domovem největší kolonie albatrosů černohnědých na světě (zhruba 113 000 jedinců) a je to divoký a zřídka navštěvovaný ostrov bičovaný větrem a vlnami. Cestu sem určuje počasí a vlnobití.

Ostrov mršin - navzdory svému názvu je tento ostrov příjemně prostý hlodavců, a tudíž bohatý na ptactvo a mnoho endemických druhů. Žije zde vše od hnízdících tučňáků magellanských a žentourů až po četné bahňáky a vrubozobé ptáky (včetně kvíčal Cobbových a brkoslavů).

Další lokality, které můžeme nabídnout jako alternativu:

Na ostrově Saunders Island můžete pozorovat albatrosa černohnědého a jeho někdy neohrabané přistání, dále hnízdící tučňáky císařské a tučňáky skalní. Vyskytují se zde také tučňáci královští, tučňáci magellanští a tučňáci gentoo.

Ostrov Westpoint - Po přistání v malé zátoce poblíž ostrovního domu se budete moci projít mezi trsy trávy a hojnou hnízdní kolonií albatrosů černohlavých, kde žijí po boku tučňáků skalních.

Zátoka Grave Cove - Hnízdí zde tučňáci gentoo a jsou zde vynikající možnosti pro pěší turistiku, při které se můžete kochat skvělou krajinou a divokou přírodou.

Den 6 - 7 - Plavba
Cestou na Jižní Georgii nyní překračujete antarktickou konvergenci. Během několika hodin se výrazně ochladí a díky srážce vodních sloupců vystoupí na hladinu moře výživná voda. Tento jev přiláká do blízkosti lodi množství mořských ptáků, včetně několika druhů albatrosů, střihavek, buřňáků, prion a chaluh.

Den 8 - Plavba
Dnes dorazíme k Shag Rocks, skupině šesti ostrovů obklopených vodami bohatými na živiny, které nabízejí skvělá krmná místa pro četné ptáky a velryby. Ostrovy jsou pojmenovány podle kudůka jihogruzínského, který je známý svýma jasně modrýma očima a žlutou skvrnou na zobáku.

Den 9 - 13 - Jižní Georgie
Při našem putování po úchvatné divoké přírodě a scenérii Jižní Georgie můžeme navštívit následující místa. Mějte prosím na paměti, že povětrnostní podmínky v této oblasti mohou být náročné a do značné míry diktují program.

Mezi místa, která můžete navštívit, patří např:

Ostrov Prion - domov albatrosů velkých. Mláďata albatrosů potulných z předchozího léta jsou téměř připravena k vylétnutí a dospělí jedinci po roce a půl stráveném na moři vyhledávají své staré partnery.

Salisbury Plain, St Andrews Bay, Gold Harbour - Na těchto místech se nacházejí nejen tři největší kolonie tučňáků královských v Jižní Georgii, ale také tři největší světové pláže pro rozmnožování rypoušů jižních. Pouze v tomto ročním období vrcholí jejich rozmnožovací cyklus. Sledujte čtyřtunové býky, kteří neustále bdí (a občas se perou) nad teritorii, kde desítky samic právě porodily nebo se chystají porodit. V období rozmnožování (prosinec - leden) zde můžete spatřit také značné množství lachtanů antarktických.

Zátoka Fortuna - tato nádherná výplavová rovina z ledovce Fortuna je domovem velkého počtu tučňáků královských a tuleňů. Možná budete mít možnost sledovat poslední úsek Shackletonovy cesty do opuštěné velrybářské vesnice Stromness. Tato cesta protíná horský průsmyk za Shackletonovým vodopádem, a protože je terén částečně bažinatý, připravte se na překonání několika malých potoků.

Leith Harbour, Stromness, Husvik - tato místa nám připomínají rozsah velrybářského průmyslu na počátku 20. století. Hnízdí a pelichají zde tuleni sloní a kožešinoví. Místa přistání obývají také tučňáci gentoo. Zejména v oblasti Husviku lze pozorovat priony antarktické a potápivé buřňáky z Jižní Georgie.

Grytviken - V této opuštěné velrybářské stanici se po ulicích procházejí tučňáci královští a tuleni sloní se povalují, jako by jim to tu patřilo - protože jim to tu v podstatě patří. Můžete si zde prohlédnout Muzeum Jižní Georgie a Shackletonův hrob.

Cobblers Cove, Godthul - Zde se pokusíme navštívit Rookery Point, abychom viděli tučňáky makaróny. Můžeme také narazit na buřňáky obrovské, tučňáky gentoo, tuleně a albatrosy světloprsté hnízdící podél pobřeží. Godthul (norsky "dobrá zátoka") byl pojmenován norskými lovci velryb a tuleňů.

Royal Bay (Moltke Harbour, Will Point a Brisbane Point) - Moltke Harbour v Royal Bay pojmenovala německá expedice Mezinárodní polární rok 1882 a některé pozůstatky jejich obydlí jsou stále viditelné. Scenérie Royal Bay je úžasná, s tmavými písečnými plážemi, zelenými trsy a samozřejmě velkým Rossovým ledovcem. Je zde sice větrno, ale plavba se zodiakem je velkolepá. V této oblasti žije také zhruba 30 000 párů tučňáků královských.

Cooperova zátoka - Plavba se zodiakem v Cooperově zátoce nabízí dobrou příležitost vidět tučňáky makarony, tučňáky gentoo a jedno z největších hnízdišť tučňáků kranasů na světě. Na pláži můžeme spatřit tuleně kožešinové a sloní a nad hlavou nám mohou plachtit albatrosi světloplaví. Můžeme zde také pozorovat rybáky antarktické, buřňáky běločelé a modrooké.

Drygalský fjord - Tato úzká vodní cesta nabízí úchvatné scenérie, konkrétně vysoké horské štíty ve velmi blízké vzdálenosti.

Annenkův ostrov - Kolem Pickersgillových ostrovů se dostaneme na zřídka navštěvovaný Annenkův ostrov, který poprvé objevil James Cook v roce 1775 a který později přejmenovala ruská expedice Fabiana von Bellingshausena v roce 1819. Jedná se o skalnatý terén s řadou hřebenů, vrcholů a kopců, kde byly nalezeny zkameněliny.

Zátoka krále Haakona - jen málokterá antarktická lokalita je tak opředena historií expedic jako tato. Britský badatel Ernest Shackleton se do zátoky krále Haakona dostal během své náročné plavby na otevřeném člunu ze Sloního ostrova, kde jeho posádka uvízla poté, co jejich loď rozdrtil mořský led. Na těchto členitých plážích převládají tuleni sloní a pozorovatelé ptáků by měli dávat pozor na dudky jihogeorgijské, priony antarktické, potápky obecné a buřňáky modré.

Den 14 - 17 - Plavba
Během těchto dní na moři by se k albatrosům, kteří budou sledovat naši loď, mohli přidat i chaluhy jižní a buřňáci sněžní a možná se setkáme i s mořským ledem. Až dorazíme do Drakeova průlivu, opět vás přivítá obrovské množství mořských ptáků, které si pamatujeme z průjezdu na jih.

Den 18 - Ushuaia
Přijedete a vylodíte se v Ushuaie, která je obecně považována za nejjižnější město na světě. Nachází se na souostroví Ohňová země, kterému se přezdívá "konec světa". Ale i přes tuto zastávku s vámi bohatství vzpomínek, které jste si na antarktické expedici vytvořili, bude cestovat všude, kde vás čeká další dobrodružství.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Hondius je první registrované polární plavidlo třídy 6. Splňuje nejpřísnější bezpečností, ale i ekologické požadavky IMO (International Maritame Organization) pro polární oblasti. Využívává nejmodernější technologie jako LED světla, ekologicky šetrné nátěry a oleje nebo speciální systém optimalizace spotřeby energie. Loď je také vybavena stabilizátory, které zvyšují komfort plavby v polárních oblastech. Toto plavidlo nabízí vysoký komfort pro 170 pasažérů v 80 kabinách a během plavby se o klienty stará 72 osob posádky. Celá jedna paluba je vyhrazena jako přednáškový a pozorovací sál, kde se konají odborné přednášky ve více jazycích. Interier lodě je moderní a útulný a její malá velikost umožňuje velice rychle reagovat na případné změny počasí nebo možné pozorování polární fauny. Hlavním cílem těchto polárních plaveb je pozorování fauny a flóry jak z paluby lodě tak i během výstupů na pevninu, tak i různorodé outdoorové aktivity. Proto je na palubě k dispozici dostatečný počet člunů Zodiac, které slouží k bezpečné přepravě pasažerů na pobřeží. K pohodlnějšímu nástupu a výstupu jsou na lodi dva speciální vchody v úrovni hladiny moře. Hondius je poháněn dvěma motory o výkonu 4200KW s maximální rychlostí 15 uzlů. Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby. K dispozici jsou nafukovací čluny k vylodění na pobřeží.

Více informací o lodi m/v Hondius