Jak se připravit na polární plavbu
 
Většina plaveb je v expedičním stylu. Důraz je kladen na setkání s přírodou, osobní kontakt s prostředím, návštěvy historických míst a také odlehlých vědeckých stanic.
Program plavby se přizpůsobuje aktuálním místním podmínkám, okamžitým možnostem a přírodě. Zkušenosti z antarktických vod ukazují, že flexibilita programu je základním předpokladem pro maximální naplnění publikovaného itineráře. Žádné dvě plavby nejsou identické z důvodu neočekávaných situací.  
Při balení se snažte omezit nadbytečné množství oblečení a vybavení. Vybírejte si pohodlné a neformální oblečení, které budete během expedice nosit ve více vrstvách. Jako návod můžete použít Expediční manuál.
 
Existují nějaká omezení při vylodění na pevninu?
 
Ano. Prioritou je absolutní ochrana životního prostředí a kulturních památek v navštíveném regionu. Na palubě i během plavby Vám bude posádka opakovaně vysvětlovat problematiku ochrany životního prostředí. Nejdůležitější pravidla jsou:
 
Zanechávejte za sebou pouze stopy
Zpět domů si berte pouze svoje vzpomínky
 
Kolik času se tráví na pevnině?
 
Těžko říci. Vše záleží na počasí, časovém harmonogramu plavby a vzdálenostech. V závislosti na programu plavby můžete strávit několik dní na palubě lodě, následované několikahodinovými výstupy na pevninu. Na některých plavbách se přistává 2-3x za den. V nejjižnějších místech plavby je téměř celou dobu denní světlo, což umožňuje naplánovat exkurze před snídaní, po večeří a také uprostřed noci. Velmi často je v tuto dobu nejlepší světlo pro fotografování.       
 
Jakým jazykem se hovoří na palubě?
 
Na drtivé většině lodí je oficiálním jazykem angličtina. Dále to může být španělština, případně němčina. U těchto jazyků to bývá uvedeno v popisu plavby. Oficiálním jazykem se pasažéři domluví s expediční posádkou (průvodci, lektoři, vedoucí expedice, šéfkuchař). Samotná posádka lodě může být různé národnosti. Některé lodě mají ruskou posádku, případně španělsky hovořící.
 
Musím být ve skvělé fyzické kondici pro účast na plavbě?
 
Každý pasažér by měl být v dobrém zdravotním stavu a být schopen chodit několik hodin denně. Expedice mají základnu na palubě lodě, a proto nejsou fyzicky náročné. Přestože je cílem strávit na pevnině co nejvíce času, kdykoliv můžete zůstat na palubě a nezúčastnit se výletu na pevninu.
Pro účast na výletech na pevninu je nezbytné být schopen vystoupit a nastoupit po žebříku z lodě do zodiaku. Posádka pomáhá pasažérům při nástupu i výstupu a s postupem času a praxe se tento proces zjednodušuje. Pobřeží může být kamenité a kluzké. Protože cestujete do odlehlých končin světa bez přístupu k modernímu lékařskému zařízení, nesmíte se účastnit plavby, pokud máte závažné onemocnění nebo potřebujete pravidelnou lékařskou péči.
Po rezervaci plavby a před odjezdem na plavbu je každý pasažér povinen vyplnit podrobný lékařský dotazník ohledně jeho zdravotního stavu.
 
Je možné dobíjet baterie na palubě?
 
Ano. Všechny kabiny jsou vybaveny elektrickými zásuvkami s napětím v rozmezí 220V-110V. Všechny elektrické spotřebiče jsou schopny se nabíjet při napětí v tomto rozsahu. V případě rozdílného typu zásuvky je nutný adaptér na konkrétní typ.   
 
Jaké je věkové složení pasažérů ?
Obvykle na palubě najdete široké spektrum v rozmezí 30-80 s většinou osob s věkem 45-65 let. Expediční plavby do polárních regionů obvykle přitahují cestovatele z celého světa. Jsou to lidé se zájmem o poznávání odlehlých končin. Je běžné, že se na palubě sejde mnoho národností. Dalším důležitým faktorem plaveb je soudržnost skupiny a přátelský duch.
 
Mořská nemoc
 
Mnoho lidí se ptá, zda onemocní mořskou nemocí. To je velice individuální. Dle zkušeností je zde určité procento pasažérů, kteří onemocní na každém výletu, ale po jednom až dvou dnech na moři jsou již v pořádku. Jestliže trpíte náchylností k mořské nemoci, pak je dobré to před odjezdem konzultovat s doktorem. Vezměte si s sebou dostatek tablet proti pohybové nevolnosti. Důležité je také být sytý a odpočatý. V případě problémů je na palubě lékař, který vám bude nápomocen.
 
Jaké bude na plavbě počasí?
 
V polárních oblastech je počasí vždy nepředvídatelné a velice proměnlivé. Obvykle je chladno, ale ne tak jak byste asi očekávali. V případě slunečného počasí jsou teploty příjemné.  Ale deštivé a větrné počasí je nutno očekávat vždy.
 
Velice užitečná stránka k počasí v celém světě je www.wunderground.com