North Spitsbergen Explorer - Versatile landscapes, sea ice & wildlife (m/v Plancius)

Oceanwide Expeditions

Loď:    m/v Plancius

Délka:   8 denní plavba

Doprava:      vlastní

Strava:      plná penze

Cena od 102 000 Kč

Cena zahrnuje

  • plavbu dle uvedeného itineráře
  • ubytování na palubě lodě Plancius ve vybrané kabině
  • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
  • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
  • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
  • odborné přednášky na palubě
  • transfer zavazadla na loď z určeného místa
  • skupinový transfer přístav - letiště na konci plavby
  • transfery mezi letištěm, hotely a lodí pouze pro cestující na skupinových letech do Longyearbyenu a zpět
  • přístavní taxy
  • pojištění organizátora plavby proti úpadku
  • podrobný předjezdový manuál

Cena nezahrnuje

  • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
  • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
  • komplexní cestovní pojištění
  • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)
  • obvyklé spropitné na konci plavby pro stevardy a další obsluhující personál na palubě (pokyny budou poskytnuty)

Slevy

  • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
  • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

  • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Špicberky. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a Špicberské muzeum jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.

Den 2-7 - Plavba podél Špicberk
Tato plavba vás zavede do ledového příkrovu a podél odlehlých pobřeží drsných severních Špicberků. Navštívit můžeme například tato místa:

Raudfjord

Na severním pobřeží Špicberk se můžete pokochat tímto rozsáhlým fjordem plným ledovců - a možná vás navštíví i tuleni kroužkovaní a vousatí. Útesy a pobřeží jsou také místem, kde se daří koloniím mořských ptáků, kde je bohatá vegetace a kde se mohou vyskytovat lední medvědi.

Monacký ledovec

V závislosti na počasí a stavu mořského ledu bychom mohli vplout do Liefdefjordenu a proplout na dohled od 5 km dlouhé stěny ledovce Monaco. Vody před tímto srázným ledovcem jsou oblíbeným místem krmení tisíců kočkodanů a základna ledu je oblíbeným lovištěm ledních medvědů. Pokud nám ledové podmínky znemožní plout sem na začátku sezóny, můžeme plout podél západního pobřeží Špicberk.

Nejzajímavější místa na ostrově Hinlopen

Naším cílem je vplout do průlivu Hinlopen, kde žijí tuleni vousatí, tuleni kroužkovaní a lední medvědi. U vjezdu je dokonce možnost spatřit modré velryby. Po plavbě mezi ledovými krami Lomfjordshalvøya v zodiacích si můžete prohlédnout ptačí útesy Alkefjellet s tisíci guillemotů Brünnichových. Na východní straně průlivu Hinlopen se můžeme pokusit přistát na Nordaustlandetu. Zde můžeme spatřit soby, husy růžohlavé a mrože. Pokud by led bránil vplutí do Hinlopenu, můžeme zvolit alternativní trasu.

Sedm ostrovů

Nejsevernější bod plavby může být severně od Nordaustlandetu, na Sedmi ostrovech. Zde můžeme dosáhnout 80° severní šířky, pouhých 870 km (540 mil) od zeměpisného severního pólu. Tuto oblast obývají lední medvědi, takže loď může na několik hodin zaparkovat mezi ledovým příkrovem, než se opět vydá na západ.

Plavba po kontinentálním šelfu

Při opakování trasy na západ sledujte lední medvědy a nepolapitelné velryby grónské. Asi 40 námořních mil západně od Špicberk proplujeme okrajem kontinentálního šelfu. Zde se plejtváci v létě živí ve vzestupných zónách (kde studená voda bohatá na živiny vyvěrá zpod mořské hladiny), které se táhnou podél břehů Špicberk. V ústí Kongsfjordenu máte velkou šanci spatřit plejtváky malé.

Forlandsundet, fjord svatého Jana nebo Alkhornet

Ve Forlandsundetu občas vytahují mroži. Případně můžeme plout do fjordu svatého Jana nebo na jih k ústí Isfjordu a přistát v Alkhornetu. Na těchto útesech hnízdí mořští ptáci, polární lišky pod nimi hledají spadlá vejce a mláďata a sobi spásají řídkou vegetaci.

Den 8 - Longyearbyen
I velká dobrodružství musí jednou skončit. Loď dorazí zpět do Longyearbyenu v brzkých ranních hodinách a bude zajištěna autobusová doprava na letiště.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 108 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS. Poslední modernizace byla v roce 2019. Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času. Plavidlo bylo postaveno do ledových oblastí se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Více informací o lodi m/v Plancius