Spitsbergen - Northeast Greenland (m/v Janssonius)

Délka:   11,14 denní zájezd

doprava:      vlastní

ubytování:      loď / jachta

strava:      plná penze

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Janssonius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa (Ushuaia)
 • skupinový transfer přístav - letiště v Ushuai na konci plavby
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.

Den 1 - Kangerlussuaq

Naše plavba začíná v městečku Kangerlussuaq (Søndre Strømfjord), kde se nalodíme na loď a strávíme noc plavbou na západ dlouhým fjordem této oblasti (250 km, 155 mil). Proudy jsou zde silné a mohou pracovat proti nám nebo s námi.

Den 2 - Fjord Sermilinguaq

Dnes se vydáme na východ od Hamborgerlandu, abychom se dostali do fantastické krajiny fjordu Sermilinguaq. Naše výlety se zodiakem v této oblasti, které budou probíhat v blízkosti čela ledovce, zahrnují také několik přistání v blízkosti kolonií mořských ptáků, kde se někteří okřídlení obyvatelé stále drží na útesech.

Den 3 - Nuuk

Příště přistaneme v Nuuku (kdysi se nazýval Godthåb), hlavním městě Grónska, kde žije asi 18 000 obyvatel.

Součástí výletu na pobřeží by měla být návštěva muzea, které má pozoruhodnou sbírku inuitských mumií z 15. století. Ty byly nalezeny nedaleko města Uummannaq, dále na severu. Za návštěvu stojí také Kulturní centrum v Nuuku, kde se každoročně koná výstava děl některého grónského umělce.

Okolí Nuuku nabízí mnoho zajímavostí: Ve vodách západně od města lze pozorovat keporkaky a modré velryby.

Nyní se dostáváme do pásma, kde nám noční tma umožňuje obdivovat polární záři neboli severní světla.

Den 4 - Lichtenfels

Naším cílem je přistát v Lichtenfelsu, opuštěné misijní stanici Herrnhuterů (Moravských bratří) s velkým hřbitovem z 18. století.

Můžeme také doplout do malé grónské rybářské vesnice Fiskenaes (dříve Brielse Haven). Později večer poplujeme kolem Flade Isblink, kde grónský ledový příkrov téměř dosahuje k pobřeží.

Dávejte pozor na keporkaky a plejtváky obrovské. Budeme-li mít štěstí, možná uvidíme stěhovavé ptáky z jižní polokoule, jako jsou velcí bělokřídlí z Tristan da Cunha a antarktičtí chaluhy z Antarktidy.

Den 5 - Ivittuut

Naše první přistání dne je v Ivittuutu, opuštěné osadě, kde si můžeme prohlédnout zbytky starého kryolitového dolu z 19. století a mnoho dokladů toho, jak zde lidé žili před sto lety. Často také vidíme pižmoně, kteří byli do této oblasti dovezeni. Ve fjordu Arsuk můžeme navštívit impozantní vodopád Fox Fald a prohlédnout si hluboké modré čelo ledovce Arsuk.
Den 6 - Hvalsey

Dnes budeme pokračovat na Hvalsey (Velrybí ostrov), kde navštívíme nejzachovalejší vikingský kostel v Grónsku.

Poté máme v plánu doplout k ruinám Gardaru, historickému biskupskému sídlu, které se nyní nachází v osadě Igaliku. Zde uvidíme další starobylé severské stavby, kde místní obyvatelé chovají ovce a pěstují brambory, často na pozadí oslnivých ledovců. Kdy a proč Norové z Grónska zmizeli, není známo, ale podle záznamů zde žili osadníci asi 500 let.

Pozůstatky jejich obydlí jsou roztroušeny po celé oblasti, ale jedna z nejdéle existujících osad byla v Hvalsey.

Den 7 - Prins Christian Sund

Plavbou na Prins Christian Sund proplouváme jižním cípem Grónska. Tento průliv je proslulý nádhernými výhledy na obou stranách.

U vjezdu do průlivu, naproti osadě Narsarmijit (kdysi Frederiksdal), doufáme, že se vylodíme v Herjolfsnesu a pokocháme se rozsáhlými artefakty vikingských osadníků Grónska.

Poté budeme pokračovat kolem Aappilattoq (dříve Augpilagtoq), vesnice, která se vyznačuje vysokou horou, a plánujeme výlet na břeh buď v Igdlorssuit Havn, nebo Svaerdfisken Havn.

Den 8 - Ostrov Timmiarmiut

Vydáme se na odlehlé východní pobřeží Grónska.

V ústí fjordu Timmiarmiut (jeden z mála fjordů na východním pobřeží, kde jsou zaznamenány hloubkové sondy) přistáváme na ostrově Timmiarmiut v bezpečné zátoce, kterou lodě využívají již po staletí.

Stále jsou zde k vidění pozůstatky obydlí kultury Thule a hlouběji ve fjordu je skvělá oblast pro plavby se Zodiakem mezi ledovými horami, které se odtěžily z ledovců stékajících z vnitrozemí.

Den 9 - Ostrov Skjoldungen

Dnešek nám možná nabídne vrchol celé plavby. Při obeplouvání ostrova Skjoldungen zažijeme jedny z nejúchvatnějších scenérií v celém Grónsku.

Naším cílem je proplout kolem opuštěné osady a poté více do vnitrozemí poblíž osady Qornoq. Zde můžeme spatřit pozůstatky osady Thule a možná i tuleně kroužkované.

Na čele fjordu máme naplánovanou procházku do Dronning Marie Dal uprostřed krajiny plné barevné podzimní flóry.

Den 10 - Dánský průliv

Při plavbě Dánským průlivem na cestě na Island může být plavba drsná, ale určitě strávíte nějaký čas na palubě pozorováním velryb, migrujících mořských ptáků a samozřejmě polární záře.

Den 11 - Keflavík

I když i ta největší dobrodružství musí nakonec skončit, domů se vrátíte s nesčetnými vzpomínkami (a nezapomenutelnými fotografiemi), kterými se budete těšit ještě dlouhá léta.

V závislosti na počasí bychom měli dorazit do nádherného islandského přístavního města Keflavík kolem roku 2025.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Janssonius je nejnovější polární plavidlo třídy 6 společnosti Oceanwide Expeditions. Její dokončení je naplánováno na podzim 2021. Splňuje nejpřísnější bezpečností, ale i ekologické požadavky IMO (International Maritame Organization) pro polární oblasti. Využívává nejmodernější technologie jako LED světla, ekologicky šetrné nátěry a oleje nebo speciální systém optimalizace spotřeby energie. Loď je také vybavena stabilizátory, které zvyšují komfort plavby v polárních oblastech.Toto plavidlo nabízí vysoký komfort pro 170 pasažérů v 80 kabinách a během plavby se o klienty stará 72 osob posádky. Celá jedna paluba je vyhrazena jako přednáškový a pozorovací sál, kde se konají odborné přednášky ve více jazycích. Interier lodě je moderní a útulný a její malá velikost umožňuje velice rychle reagovat na případné změny počasí nebo možné pozorování polární fauny. Hlavním cílem těchto polárních plaveb je pozorování fauny a flóry jak z paluby lodě tak i během výstupů na pevninu, tak i různorodé outdoorové aktivity. Proto je na palubě k dispozici dostatečný počet člunů Zodiac, které slouží k bezpečné přepravě pasažerů na pobřeží. K pohodlnějšímu nástupu a výstupu jsou na lodi dva speciální vchody v úrovni hladiny moře. Hondius je poháněn dvěma motory o výkonu 4200KW s maximální rychlostí 15 uzlů.Plavidlo je pojmenováno po holandském kartografovi Johannesu Janssoniusovi (1588-1664) narozeném v Arnhemu v Holandsku.Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby. K dispozici jsou nafukovací čluny k vylodění na pobřeží.Technické údaje plavidla:

Třída: Polar Class 6 (1A-Super)

Délka: 107,6 metrů

Šířka: 17,6 metrů

Ponor: 5,3 metrů

Tonáž: 5590 t

Kapacita: 170 pasažérů

Kabiny: 80 (6 Grand Suite s balkónem, 8 Junior Suite, 11 Twin Deluxe, 14 Twin s oknem, 27 Twin s okénkem, 2 Triple s okénkem, 4 Quadruple s okénkem)

Rychlost: 15 uzlů

Posádka: 72

Registrace: Nizozemí

Vyrobeno: 2021