North Spitsbergen, Arctic Spring - Hiking Special (m/v Hondius)

Délka:   8 denní zájezd

doprava:      vlastní

ubytování:      loď / jachta

strava:      plná penze

Cena zahrnuje

 • plavbu dle uvedeného itineráře
 • ubytování na palubě lodě Hondius ve vybrané kabině
 • stravování na palubě formou plné penze (čaj, káva, voda)
 • exkurze na pevninu včetně plaveb na zodiacích
 • zdarma zapůjčení gumových holínek a sněžnic
 • odborné přednášky na palubě
 • transfer zavazadla na loď z určeného místa (Ushuaia)
 • skupinový transfer přístav - letiště v Ushuai na konci plavby
 • přístavní taxy
 • pojištění organizátora plavby proti úpadku
 • podrobný předjezdový manuál

Cena nezahrnuje

 • doprava do/z místa nalodění, transfery, případný nocleh před/po plavbě
 • v ceně dále není zahrnuto: telefonní a internetové služby, praní prádla, alkohlické i nalkoholické nápoje na baru
 • komplexní cestovní pojištění
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (1,7x základní ceny), v případě sdílení kabiny není nutné platit single příplatek ( Twin, Triple a Qudruple kabiny)

Slevy

 • děti do 16 let sleva 40% v kabině s dvěma dospělými osobami ( Superior a Triple)
 • 5% sleva pro klienty na druhé a další plavbě

Výlety

 • Fakultativní výlety je možné rezervovat před odjezdem dle nabídky u konkrétní plavby.
Tato plavba se zaměří na pěší turistiku na pobřeží.

Těžištěm této plavby je pěší turistika na pobřeží. Turisté si mohou vybrat túry, které nejlépe vyhovují jejich kondici a úrovni schopností. Možnosti pěší turistiky zahrnují velmi snadné plážové túry (vhodné pro fotografy, kteří potřebují čas na fotografování), jednodušší krátké túry, středně náročné delší túry a náročnější dlouhé túry. K tomuto výletu se mohou připojit také skialpinisté.

Plánovány budou túry v délce 2 až 3 hodiny, s výlety v dopoledních a/nebo odpoledních hodinách. Za den se nastoupá a sestoupá přibližně 200 výškových metrů, někdy více či méně v závislosti na túře. Turistické skupiny se budou vracet na loď na oběd. Příležitostně může vedoucí expedice nabídnout delší túru, na kterou účastníci obdrží obědový balíček.

Naši turisté budou rozděleni do skupin pod vedením zkušených a kompetentních průvodců. Vytvoření pěších skupin proběhne na místě s ohledem na zájmy a fyzickou kondici hostů. Výlety nelze předem určit, protože převládající povětrnostní podmínky ovlivňují rozložení konečného programu.

Na mapě trasy v popisu jednotlivých dnů je zakreslen možný (nikoli však konečný) itinerář, který slouží jako hrubé vodítko. Program (pěší túry na pevnině) a trasa lodi (na moři) budou přizpůsobeny převládajícímu počasí, stavu moře, ledu a sněhu. Denní program se může od popsané trasy značně lišit. Při výběru denních výletů hraje roli také dostupnost míst pro přistání a přítomnost ledních medvědů.

V případě zajímavých pozorování divoké zvěře bude program upraven. Konečné rozhodnutí o výletech učiní vedoucí expedice. Pro turistický program budeme používat sněžnice, které budou k dispozici na palubě pro všechny cestující (zapůjčení zdarma). Se sněžnicemi je chůze po zasněženém povrchu snazší a bezpečnější. Jsou vhodné pro všechny velikosti bot a lze je použít v kombinaci s našimi gumáky. Důrazně doporučujeme vzít si s sebou pevné, kotníkové turistické boty a kamaše. Nutné jsou také turistické hole se sněhovými talířky. Podrobnosti naleznete v seznamu vybavení.

Na konci dlouhé arktické zimy se začíná probouzet jaro. Podnebí však stále lpí na chladu: hory pokryté ledem, zasněžená pobřeží, teploty kolem -4° C (25°F). Je to vhodná doba, abyste si prohlédli poslední zimní scenérie a při troše štěstí také spatřili lední medvědy, mrože a tuleně.
Jako další možnost aktivity bude nabízen skialpinismus

Skialpinismus bude nabízen jako další možnost aktivity. Skialpinistický program je určen pro zkušené skialpinisty, kteří ovládají techniku výstupu i sjezdu v náročném zasněženém vysokohorském terénu.

Typický den zahrnuje výstupy na vrcholy hor v průměrné výšce 700 - 850 metrů a sjezd na lyžích z těchto míst. Za průměrný den můžete překonat 1 000 metrů kumulativní výšky. Přesnou trasu nelze předem určit kvůli proměnlivému počasí, moři, divoké přírodě a lavinovým rizikům.

Na mapě je zakreslena možná, nikoli však konečná trasa v oblastech Kongsfjorden, Raudfjorden, Liefdefjorden a Prins Karls Forland. Tato trasa slouží pouze jako hrubý návod. Konečné rozhodnutí o denních úpravách učiní vedoucí expedice a horští vůdci. Při tomto typu plavby je nejdůležitější flexibilita. Skialpinisté si musí přinést vlastní vybavení. Veškeré aktivity na lodi nebo mimo ni, jako jsou (mimo jiné) lyžařské výlety a výlety se zvěrokruhem, provádí cestující na vlastní nebezpečí. Společnost Oceanwide Expeditions neodpovídá za žádné škody, jako jsou (mimo jiné) zranění, nemoci a úmrtí, pokud nejsou důsledkem hrubé nedbalosti. Dále se souhlasem s účastí na skialpinistickém programu cestující souhlasí s tím, že nebude uplatňovat žádné nároky na náhradu za zkrácené dny cesty z důvodů, které organizace nemůže ovlivnit, jako jsou (ale ne pouze) povětrnostní a ledové podmínky, lavinové hrozby, ohrožení ledními medvědy a zranění personálu expedice.
Poznámka k ptákům

Na útesech je zatím poněkud klid, protože v tomto ročním období ptáci hnízdící na útesech teprve přilétají, aby si vybrali svá hnízdiště. Do května dorazí všichni hnízdící ptáci a hnízdění proběhne později v červnu.

Den 1 - Longyearbyen

Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Špicberky. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a Špicberské muzeum jsou fascinujícími atrakcemi. Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby. Zamíříme na sever do Kongsfjordenu a Krossfjordenu.

Den 2 - Kongsfjorden

První den našeho aktivního programu se budeme pomalu rozjíždět. Blomstrandhalvøya se nachází na severní straně fjordu, což nám nabídne úkryt a prostor pro změnu plánu v případě změny počasí. Krajina bude pravděpodobně vykazovat známky zimy, skály a svahy jsou stále pokryty sněhovou pokrývkou. Jsou zde bohaté možnosti pro výlety na sněžnicích - sněžnice poskytneme - a návštěvu historicky zajímavých míst: Ny London, kde si můžete prohlédnout pozůstatky těžby mramoru z počátku 20. století.

Odpoledne navštívíte Ny Ålesund, jednu z nejseverněji položených osad na Zemi. Kdysi hornická vesnice, kterou obsluhovala nejseverněji položená železnice na světě - její koleje můžete stále vidět - Ny Ålesund je dnes výzkumným centrem. V blízkosti obce se nachází hnízdiště husic bělokrkých, husic růžohlavých a rybáků polárních. A pokud vás zajímá historie objevování Arktidy, navštivte kotevní stožár, který používali polárníci Amundsen a Nobile ve svých vzducholodích Norge (1926) a Italia (1928). Večer se vydáme na sever podél západního pobřeží a přenocujeme v chráněném prostředí Krossfjordenu. Krossfjorden nabízí výhledy na kolosální ledovce a vznešené horské štíty, ale nakonec zde itinerář diktuje rozsah fjordového ledu.

Den 3 - Amsterdamoya

Další z našich aktivit bude směřovat k městu Amsterdamoya, kde budete mít možnost projít se kolem pozůstatků velrybářské stanice ze 17. století. Můžete se také pokochat krásným panoramatem Smeerenburgslety. Odpoledne se vydáme na ostrovy v okolí Fair Haven. Ytre Norskoya je domovem malého hnízdiště puštíků, perutýnů Brünnichových a dalších volně žijících živočichů. Na nedalekém ostrově Fuglesangen můžeme také spatřit přeletující alky, které se vracejí do svých hnízd mezi skalami.

Den 4 - Raudfjorden

V Raudfjordenu na severním pobřeží Špicberk si můžete prohlédnout rozlehlý fjord plný ledovců - a možná vás navštíví i tuleni kroužkovaní a vousatí. Útesy a pobřeží tohoto fjordu jsou také místem, kde se daří koloniím mořských ptáků, bohaté vegetaci a kde se mohou vyskytovat lední medvědi. Najdeme zde správnou rovnováhu mezi bezpečnými aktivitami a pozorováním divoké přírody.

Den 5 - Liefdefjorden

V závislosti na počasí bychom mohli vplout do Liefdefjordenu a proplout na dohled od 5 km dlouhé stěny ledovce Monaco. Vody před tímto ledovcem jsou oblíbeným místem krmení tisíců kočkodanů a základna ledu je oblíbeným lovištěm ledních medvědů. Pokud nám ledové podmínky znemožní vyplout sem na začátku sezóny, můžeme využít náhradní trasu podél západního pobřeží Špicberk. V blízkosti oblasti Texas Bar a Hornbaekpollen se také nachází několik skvělých turistických tras.

Den 6 - Plavba

Tento den je naší rezervou pro aktivity v okolí severních Špicberků. Pokud to počasí a divoká příroda dovolí, vybereme si správnou lokalitu pro další den plný nádherných venkovních dobrodružství.

Den 7 - Forlandsundet

Forlandsundet, ležící mezi hlavním ostrovem Špicberky a úzkým výběžkem Prins Karls Forland, je místem s velkou krásou a fascinující divokou přírodou. Někdy se zde prohánějí mroži a v okolí Fuglehukenu se vyskytují mořští ptáci. Populace mrožů můžete spatřit také v okolí Sarstangenu a Poolepyntenu. Případně můžeme plout do fjordu svatého Jana nebo na jih k ústí Isfjordenu a přistát v Alkhornetu. Na těchto útesech hnízdí mořští ptáci, polární lišky pod nimi hledají spadlá vejce a mláďata a sobi spásají řídkou vegetaci. Později večer dorazíme do Longyearbyenu.

Den 8 - Longyearbyen

I ty největší cesty nakonec skončí. Dnes vystoupíte v Longyearbyenu a odvezete si domů vzpomínky, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.

Stravování: plná penze

Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.

Ubytování: loď

Hondius je první registrované polární plavidlo třídy 6. Splňuje nejpřísnější bezpečností, ale i ekologické požadavky IMO (International Maritame Organization) pro polární oblasti. Využívává nejmodernější technologie jako LED světla, ekologicky šetrné nátěry a oleje nebo speciální systém optimalizace spotřeby energie. Loď je také vybavena stabilizátory, které zvyšují komfort plavby v polárních oblastech.Toto plavidlo nabízí vysoký komfort pro 170 pasažérů v 80 kabinách a během plavby se o klienty stará 72 osob posádky. Celá jedna paluba je vyhrazena jako přednáškový a pozorovací sál, kde se konají odborné přednášky ve více jazycích. Interier lodě je moderní a útulný a její malá velikost umožňuje velice rychle reagovat na případné změny počasí nebo možné pozorování polární fauny. Hlavním cílem těchto polárních plaveb je pozorování fauny a flóry jak z paluby lodě tak i během výstupů na pevninu, tak i různorodé outdoorové aktivity. Proto je na palubě k dispozici dostatečný počet člunů Zodiac, které slouží k bezpečné přepravě pasažerů na pobřeží. K pohodlnějšímu nástupu a výstupu jsou na lodi dva speciální vchody v úrovni hladiny moře. Hondius je poháněn dvěma motory o výkonu 4200KW s maximální rychlostí 15 uzlů.Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby. K dispozici jsou nafukovací čluny k vylodění na pobřeží.Technické údaje plavidla:
 • Třída: Polar Class 6 (1A-Super)

 • Délka: 107,6 metrů

 • Šířka: 17,6 metrů

 • Ponor: 5,3 metrů

 • Tonáž: 5590 t

 • Kapacita: 170 pasažérů

 • Kabiny: 80 (6 Grand Suite s balkónem, 8 Junior Suite, 11 Twin Deluxe, 14 Twin s oknem, 27 Twin s okénkem, 2 Triple s okénkem, 4 Quadruple s okénkem)

 • Rychlost: 15 uzlů

 • Posádka: 72

 • Registrace: Nizozemí

 • Vyrobeno: 2019