Scoresby Sund - Aurora Borealis, Fly & Sail (s/v Rembrandt van Rijn)

Délka:   12 denní zájezd

doprava:      vlastní

ubytování:      loď / jachta

strava:      plná penze

Cena od 120 197 Kč
Den 1

Přiletíte pronajatým letadlem z Keflavíku a přistanete na letišti Constable Pynt na začátku zálivu Hurry Inlet. Tato oblast je známá svou pozoruhodně bohatou geologickou historií.

Den 2

Vychutnejte si památky při plavbě po zaledněném pobřeží Volquart Boons. Zde se můžete vydat na plavbu se zodiakem podél jedné z pobřežních ledovcových front, přičemž první aktivitu podniknete poblíž Månegletcheru nebo Vikingebugtu.

Den 3

Navštívíte ostrov Danmark, kde najdete pozůstatky inuitské osady opuštěné přibližně před 200 lety. Kruhové kamenné stanové kruhy označují letní domy, zatímco zimní domy jsou vidět blíže k malému mysu. Místa jsou dobře zachovalá, se snadno identifikovatelnými vchody, skrýšemi na maso chráněnými proti medvědům a hrobovými místy. Během odpoledne se plavíte podél východní strany Milne Landu mezi řadou roztroušených ledovců.

Den 4 - 7

Plavba malebnými fjordy plnými bergů na západě, cílem je přistát na ostrově Røde. Zde uvidíte pískovcové útvary s čedičovými vyvřelinami na pozadí oslnivě modrobílých bergů. Pokud to ledové podmínky dovolí, můžete se plavit i po fjordu Røde, který je proslulý svou krásou. Možná najdete místo k přistání, projdete se mezi podzimní vegetací a budete hledat pižmoně a další typické arktické výhledy.

Den 8

Dnes navštívíte jeden z nejpůsobivějších fjordů na světě: Ø Fjord je dlouhý téměř 40 námořních mil (74 km, 46 mil), na každé straně se tyčí hory vysoké až 2 000 metrů a ledové hory plují v hloubce přes 1 000 metrů (3 281 stop). Vaším cílem je najít úkryt v Jyttehavnu na Bjørneøeru (Medvědí ostrovy). Odpoledne můžete přistát.

Den 9

Ráno narazíte na kolosální ledovce, některé z nich jsou vysoké přes 100 metrů (328 stop) a dlouhé více než kilometr (62 mil). Většina z nich je na zemi, protože fjord je hluboký jen asi 400 metrů (1 312 stop). Poté přistanete poblíž Sydkapu, odkud je pěkný výhled na Hall Bredning a dobrá šance vidět arktické zajíce.

Den 10

Dnešní zastávkou je Ittoqqortoormiit, největší osada ve Scoresbysundu s asi pěti sty obyvateli. Na poště si můžete koupit známky na pohlednice nebo se jen tak projít a prohlédnout si sáňkařské psy a sušící se kůže tuleňů a pižmoňů.

Den 11

Ráno se zastavíte na jižním pobřeží země Jameson u laguny poblíž Kap Stewartu. Brodiví ptáci a husy se zde shromažďují na podzimní migraci a pižmovky a lumíci obojkoví přežívají na skromné vegetaci. Dále uvnitř zálivu Hurry Inlet se můžete projít v blízkosti čela fjordu i jedné z řek, které zde ústí. Zde se nabízí možnost výstupu na horu J. P. Koch Fjeld nedaleko Hareelvu. V této pozoruhodné oblasti našli vědci zkameněliny, které spojují ryby a obojživelníky z období spodní křídy. Noc strávíte na kotvišti u Constable Pynt.

Den 12

Každé dobrodružství, ať už je jakkoli velké, musí nakonec skončit. Na letišti na ostrově Constable Pynt přistaneš naposledy, pronajatým letadlem odletíš do Keflavíku a odvezeš si domů vzpomínky, které tě budou provázet všude, kde tě čeká další dobrodružství.