ubytování: loď / jachtaubytování: loď / jachta
strava: plná penzestrava: plná penze
doprava: vlastnídoprava: vlastní
Cena od 140 000 Kč
Expediční plavba na trase Longyearbyen - Raudfjord - Moffen - Myggebugten - Kaiser Franz Joseph - Blomster Bugt - Teufelschloss - Scoresby Sund - Sydkap - Ittoqqotoormiut - Reykjavik.

Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách, počasí a možnostech míst na vylodění. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice a kapitán lodi.

Stravování: plná penze

strava (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva a čaj

Doprava: vlastní

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program v destinaci před/po plavbě.

Ubytování: loď

M/V Plancius

Třída: Ice 1D
Délka: 89 metrů
Šířka: 14.5 metrů
Ponor: 5 metrů
Tonáž: 3175 GRT
Kapacita: 116 osob
Kabiny: 53
Motory: 3 Diesel Electric, 1230hp každý motor
Rychlost: 12 uzlů max.; 10 uzlů plavba
Vlajka/Domovský přístav: Holandsko
Posádka: 17 námořníků, 19 osob hotelová posádky, 8 osob expediční posádky

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.

Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času.

Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby.

Program zájezdu

1. den: Příjezd do Longyearbyen, správního hlavního města souostroví Svalbard, které se nachází na největším ostrově Špicberky. Před naloděním budete mít možnost prohlídky tohoto města, jehož farní kostel a polární muzeum stojí jistě zato navštívit. V okolí Longyearbyen bylo zaznamenáno více než 100 druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjorden.
2. den: Raudfjord - krásný fjord s nádhernými ledovci, který se nachází na severním pobřeží Západních Špicberk. Je domovem tuleňů kroužkovaných a vousatých, mořských ptáků a překvapivě i bohaté vegetace. Dobrá šance vidět medvěda se naskytne v blízkosti ledovce Hamilton. Odtud budete pokračovat na ostrov Moffen, na kterém se loví velryby.
3. den: Plavba do Grónska. Můžete sledovat velryby a mořské ptáky.
4. den: Plavba do Grónska. Na jeho východní straně můžeme spatřit moře ledu. Můžete sledovat velryby a mořské ptáky.
5. den: První zastávou je Myggebugten. Nachází se zde stará lovecká chata (v první polovině minulého století zde norští lovci lovili polární medvědy a arktické lišky) a rozsáhlá tundra obydlená pižmoni. Malá jezírka jsou domovem hus. Proplujete fjordem Kaiser Franz Joseph – nádherný fjord s tyčícími se horami a ledovci. Alternativou je Sofia Sund, který je ve skutečnosti mnohem užší a kde můžete z lodi sledovat pižmoně.
6. den: Blomster Bugt je místem, kde můžete obdivovat krásné geologické útvaty. Je zde možné spatřit arktické zajíce a jezero Great Northern Diver a mnoho menších jezírek. V odpoledních hodinách poplujete do Teufelschloss a Ella Ø, kam doplujete v podvečer.
7. den: První polovinu dne strávíte v Antarcticahavn - širokém a rozsáhlém údolí s mnoha pižmoni. V podzimním období je krajina ještě krásnější.
8. den: Dalším bodem programu je Scoresby Sund a v odpoledních hodinách plavba po zaledněném Volquart Boons Kyst. Zde je možnost vyjížďky na zodiacích podél jednoho z ledovců a následně vystoupit na ledovec Måne. Později se vylodíte v Dánsku, kde se podíváte na pozůstatky osídlení kultury Inuit opuštěné asi před 200 lety. Stany ve tvaru kruhu z kamenů ukazují letní domy, zatímco zimní domy jsou vidět blíže k malému mysu. Místa jsou dobře zachovalá, proto je možné se podívat i do obydlích.
9. den: Podíváme se na břeh u mysu Hormann Halvø, kde budeme moci vidět pižmoně. Dále je zde k vidění bělokur horský a potáplice lední na moři. Krajina je zde mimořádně krásná, zejména na podzim, kdy krajina hraje všemi barvami. Arktické borůvky a šichy jsou nádherně barevné a výborně chutnají. Ve večerních hodinách se poplavíme přes fjord k Scoresby Land, kde si budeme moci užít kontrast teplých podzimních barev a vegetací na pobřeží s obrovskými horami a chladnými ledovci.
10. den: V severozápadních fjordech v Scoresby Land se v ranních hodinách setkáte s obrovskými ledovci, které mají i více než 100 m na výšku a více než kilometr na délku. Většina z nich je jako fjordy 400 m hluboká. Zakotvíte poblíž Sydkap s pozůstatky kultury Thule. Až 20 lidí žilo v malých domech, které se zde nacházejí. Možnost přistání i v Gurreholm na Jameson Land.
11. den: Ittoqqotoormiut - největší osídlení ve Scoresby Land s asi 500 obyvateli. Po večeři následuje plavba na jih kolem nádherného pobřeží Blosseville.
12. den: Viz. den 12
13. den: Ráno vylodění v Akureyri, transfer autobusem cca 6 hodin do hotelu v Reykjaviku.
14. den: Ráno vylodění v Akureyri, transfer autobusem cca 6 hodin do hotelu v Reykjaviku.
Zájezd nemá k dispozici žádné termíny.

Cena zahrnuje

 • Plavba na plavidle dle itineráře
 • Všechna jídla podávaná na palubě včetně svačin, kávy a čaje
 • Všechny výlety a aktivity po celou dobu, plavby na zodiacu
 • Přednášky přírodovědci a zkušeným vedením expedice.
 • Používání gumových holínek na lodi Plaucius i Ortelius, sněžnic na Plaucius
 • Přístavní taxy a poplatky po celou dobu programu
 • AECO a vládní poplatky
 • Plavba Severovýchodní Grónsko - transfer a převoz zavazadel mezi lodí v Akureyri a hotelem v Reykjavik je zajištěn autobusem
 • Dvojjazyčná plavba

Cena nezahrnuje

 • Letenky
 • program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři
 • Transfery na loď v Ushuaia a Ascension a z lodi v Ascension a Praia
 • Cestovní pasy a víza
 • Vládní poplatky a příjezdové taxy
 • Stravování na pevnině
 • Nutné pojištění storna a cestovní pojištění
 • Osobní náklady během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, bar)
 • Komunikační náklady
 • spropitné pro posádku
 • Palivový příplatek 18 EUR/osoba/den pokud cena ropy více než 90 dnů před odjezdem překročí hranici 120 USD/Brent barel

Slevy

 • Děti do 16 let s doprovodem rodičů: 40 % sleva v Superior, třílůžkové kabině (při obsazení dvěmi dospělými osobami) a čtyřlůžkové kabině (při obsazení třemi dospělými osobami).
 • Single příplatek 1.7x ceny plavby. Pokud single cestující preferuje sdílení kabiny, lze rezervovat kabinu bez příplatku. Cena je garantována i v případě, že kabina nebude doobsazena.