Letní slunovrat
Půlnoční slunce je jev, který nastává během arktického léta, kdy je slunce za příznivého počasí viditelné celých 24 hodin. Letní slunovrat v Longyearbyenu v roce 2024 připadá na 21. června Termín slunovrat (latinsky solstitium) znamená "zastavení slunce" a popisuje bod na obzoru, v němž se zdá, že slunce vychází a zapadá, přičemž po tomto dni se zastaví a změní směr. O slunovratu Slunce nevychází přesně na východě, ale spíše severně od východu, později zapadá severně od západu, takže je Slunce viditelné delší dobu. Teprve koncem srpna slunce opět zcela zapadne, a to jen na několik minut. připojte se k nám a zažijte tento fascinující úkaz během této plavby arktickou divočinou Špicberk.
Den 1 - Longyearbyen
Přistanete v Longyearbyenu, správním středisku Špicberk, největšího ostrova souostroví Svalbard. Vychutnejte si procházku tímto bývalým hornickým městem, jehož farní kostel a muzeum Svalbard jsou fascinujícími atrakcemi.
Přestože krajina působí stroze, bylo v ní zaznamenáno více než sto druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjordenu, kde možná spatříte první plejtváka obrovského během své plavby.
Den 2 - Plavba podél Špicberk
Den začneme klidnou plavbou bočními fjordy velkolepé oblasti Hornsund na jihu Špicberk a budeme se kochat scenériemi vysokých horských štítů. Hora Hornsundtind se tyčí do výšky 1431 metrů, zatímco vrchol Bautaen svědčí o tom, proč dali první holandští objevitelé tomuto ostrovu jméno Špicberky, což znamená "špičaté hory". V oblasti se nachází 14 nádherných ledovců a máme slušnou šanci, že se setkáme s tuleni a ledními medvědy. Nedaleké útesy Sofiakammen jsou také domovem tisíců párů hnízdících kočkodanů a alek a večer můžeme na Sørkappu spatřit tisíce tuleňů grónských, kteří se prohánějí na ledových krách.
Den 3 - Plavba podél Špicberk
Po plavbě po driftovém ledu Storfjordenu, kde občas vidíme tuleně grónské, přistáváme v severozápadní Edgeøyi na severním břehu Rosenberdalriveru. Zde na vyvýšené pláži máme možnost dojít k Rosenbergdalenu, který se hemží pasoucími se soby. Poté máme v plánu projít kolem útesu s hnízdícími perutýny černými cestou do Stretehamny, kde na pláži poblíž osmiboké traperské chaty postavené v roce 1905 často nacházíme stádo mrožů. Můžeme zde také spatřit pozůstatky domu Pomor z 19. století a kosti mrožů ulovených v minulých stoletích.
Den 4 - Plavba podél Špicberk
Plaveme do vodní cesty Freemansundet a plánujeme přistát v tundrové nížině Sundneset na ostrově Barentsøya.
Zde navštívíme chatu německé vědecké expedice (Würzbugerhütte) z doby před šedesáti lety, poté se vydáme na svižnou procházku tundrou a budeme hledat špicberské soby a husy sudokopytníky. Poté plánujeme plavbu na zodiaku poblíž ledovce Freeman a návštěvu kolonie kočkodanů v blízkém kaňonu. V případě silného ledu na Freemandundetu však místo toho poplujeme k Negribreenu, jedné z nejrozsáhlejších ledovcových front na východní straně Špicberk. Zde můžeme absolvovat plavbu se zodiakem a přistát na Mrožím ostrově, který se koncem minulého století stal nezaledněným.
Den 5 - Plavba podél Špicberk
Dnes poplujeme na východní stranu západních Špicberků (západní strana Storfjordenu). Zde máme v plánu procházku k hnízdišti racků sloních v Agardhfjellet, které je vysoké asi 300 metrů. Údolí vedoucí ke skalním výchozům, na nichž se nacházejí hnízda, je poseto zkamenělinami belemnitů a amonitů.
Den 6 - Plavba podél Špicberk
Dnes je naším cílem přistát na hoře Stellingfjellet, poblíž největší kolonie guelfů Brünnichových na Špicberkách. Později během dne přistáváme na zřídka navštěvovaném pobřeží jižních Špicberk, v zátoce Isbukta.
Den 7 - Plavba podél Špicberk
Pokračujeme v plavbě v Bell Sundu, jednom z největších fjordových systémů na Špicberkách. Díky oceánským proudům je tato oblast o něco teplejší než jiné oblasti souostroví, což se projevuje poměrně bujnou vegetací. Jsou zde vynikající příležitosti k poznávání historie i divoké přírody. Jednou z možností je Ahlstrandhalvøya v ústí Van Keulenfjorden, kde se nacházejí hromady koster běluh. Tyto pozůstatky porážky velryb z 19. století jsou strašidelnou připomínkou důsledků bezuzdného vykořisťování. Běluhy naštěstí nebyly vyhubeny a máte velkou šanci, že narazíte na jejich hejno. Při plavbě bočními fjordy Bellsundu můžeme alternativně prozkoumat tundru, kde se rádi krmí sobi, a také skalní svahy, kde hnízdí alky malé.
Den 8 - Longyearbyen
Každé dobrodružství, ať už je jakkoli velké, musí nakonec skončit. V Longyearbyenu se vylodíte a odvezete si vzpomínky, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.
Stravování: plná penze
Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.
Doprava: vlastní
Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.
Ubytování: loď
Hondius je první registrované polární plavidlo třídy 6. Splňuje nejpřísnější bezpečností, ale i ekologické požadavky IMO (International Maritame Organization) pro polární oblasti. Využívává nejmodernější technologie jako LED světla, ekologicky šetrné nátěry a oleje nebo speciální systém optimalizace spotřeby energie. Loď je také vybavena stabilizátory, které zvyšují komfort plavby v polárních oblastech. Toto plavidlo nabízí vysoký komfort pro 170 pasažérů v 80 kabinách a během plavby se o klienty stará 72 osob posádky. Celá jedna paluba je vyhrazena jako přednáškový a pozorovací sál, kde se konají odborné přednášky ve více jazycích. Interier lodě je moderní a útulný a její malá velikost umožňuje velice rychle reagovat na případné změny počasí nebo možné pozorování polární fauny. Hlavním cílem těchto polárních plaveb je pozorování fauny a flóry jak z paluby lodě tak i během výstupů na pevninu, tak i různorodé outdoorové aktivity. Proto je na palubě k dispozici dostatečný počet člunů Zodiac, které slouží k bezpečné přepravě pasažerů na pobřeží. K pohodlnějšímu nástupu a výstupu jsou na lodi dva speciální vchody v úrovni hladiny moře. Hondius je poháněn dvěma motory o výkonu 4200KW s maximální rychlostí 15 uzlů. Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby. K dispozici jsou nafukovací čluny k vylodění na pobřeží.
Více informací o lodi m/v Hondius