Navigační workshop
Staňte se součástí opravdové polární expedice! Během této dobrodružné plavby navštívíme některé z odlehlých antarktických ostrovů. Patří mezi ně Wauwermansovy ostrovy (poblíž ostrova Anvers), kde budeme mapovat a provádět měření hloubky při průzkumu oblasti na našich člunech Zodiac a kajacích. Součástí této vzrušující expedice založené na aktivitách jsou také navigační workshopy a prezentace o historických antarktických plavbách.
Tuto aktivitu si vyberte, pokud máte zájem poznat historii, teorii a praxi pozemní i námořní navigace. Mezi probíraná témata patří mimo jiné používání sextantů, určování polohy na mapě a funkce GPS. Všechny kurzy vedou zkušení expediční průvodci. Není potřeba žádné další vybavení.
Den 1 - Ushuaia
Vaše plavba začíná tam, kde se svět rozpadá. Argentinská Ushuaia, údajně nejjižnější město planety, se nachází na nejjižnějším cípu Jižní Ameriky. Odpoledne se z tohoto malého letoviska na Ohňové zemi, kterému se přezdívá "konec světa", vydáte na cestu a po zbytek večera se budete plavit horami lemovaným průlivem Beagle.
Den 2 - 3 - Plavba na Antarktický poloostrov
Během následujících dvou dnů plavby Drakeovým průlivem si užijete některé ze stejných zážitků, s jakými se setkali velcí polárníci, kteří tyto oblasti mapovali jako první: chladný slaný vánek, vlnící se moře a možná i plejtváka obrovského, který chrlí mořské stříkance. Po průjezdu antarktickou konvergencí - přirozenou hranicí Antarktidy, která vzniká střetem severně proudících studených vod s teplejšími subantarktickými moři - se ocitnete v cirkumantarktické zóně vzdouvání. Mění se nejen mořský, ale i ptačí život. Mezi ptáky, které můžete spatřit, patří albatrosi potulní, albatrosi šedohlaví, albatrosi černohlaví, albatrosi světlí, holubi hřivnáči, buřňáci jižní, buřňáci Wilsonovi, buřňáci modří a buřňáci antarktičtí.
Den 4 - 7 - Plavba podél Antarktického poloostrova
Šedé kamenné vrcholky načrtnuté sněhem, věže z rozlámaného modrobílého ledu a dramaticky odlišná divoká příroda pod nimi i nad nimi. Nejprve minete zasněžené Melchiorovy ostrovy a Schollaertův průliv a proplujete mezi Brabantskými a Anverskými ostrovy.
Mezi místa, která můžete navštívit, patří např:
Ostrov Danco - aktivity se zde mohou zaměřit na tučňáky gentoo, kteří na ostrově hnízdí, a na tuleně Weddellovy a lachtany, kteří se vyskytují nedaleko.
Přístav Neko Harbour - Přístav Neko Harbour, impozantní krajina mamutích ledovců a nekonečného sněhu, který vyryl vítr, nabízí možnost plavby a vylodění na lodi Zodiac, která poskytuje nejbližší výhled na okolní alpské vrcholy.
Paradise Bay - V těchto rozlehlých, ledem pokrytých vodách, kde je velká šance, že se setkáte s keporkaky a plejtváky, můžete absolvovat plavbu se zodiakem.
Port Lockroy - Po proplutí Neumayerovým průlivem můžete mít příležitost navštívit bývalou britskou výzkumnou stanici - dnes muzeum a poštu - Port Lockroy na ostrově Goudier. Můžete se také zúčastnit aktivit v okolí Jougla Point a setkat se s tučňáky gentoo a modrookými plejtváky.
V této oblasti jsou také skvělé možnosti pro jízdu na kajaku a kempování, a když jsou vhodné podmínky, můžete se dokonce vydat na sněžnicích kolem pobřeží a ke staré lyžařské dráze na nedalekém Damoy Point.
Den 8 - Jižní Shetlandy
Sopečné ostrovy Jižních Shetland jsou větrné a často zahalené v mlze, ale nabízejí jemné potěšení: Je zde široká škála rostlin (mechy, lišejníky, kvetoucí trávy) a nemalé množství živočichů (tučňáci gentoo, tučňáci kranasové, jižní obří petrely).
Na ostrově Deception Island se loď ponoří přes Neptunův měch do zatopené kaldery. Zde najdete opuštěnou velrybářskou stanici a tisíce buřňáků kapských - spolu s racky chaluhovými, hnědými a jižními polárníky a rybáky antarktickými. V této fascinující a opuštěné sopečné krajině je možné podniknout dobrou túru.
Alternativně se můžete věnovat aktivitám v blízkosti ostrova Half Moon Island. Zde tučňáci kranasové a tuleni Weddellovi často vylézají na pláž poblíž základny Cámara, argentinské vědecké výzkumné stanice. Přesný čas odjezdu určují podmínky v Drakeově průlivu.
Den 9 - 10 - Plavba do Ushuaia
Vaše zpáteční plavba zdaleka není osamělá. Při plavbě přes Drakeův průliv vás opět přivítá obrovské množství mořských ptáků, které si pamatujeme z průjezdu na jih. Nyní se vám však zdají být o něco známější a vy jim.
Den 11 - Ushuaia
Každé dobrodružství, ať už je jakkoli velké, musí nakonec skončit. Nyní je čas vystoupit v Ushuaie, ale se vzpomínkami, které vás budou provázet všude, kde vás čeká další dobrodružství.
Stravování: plná penze
Během celé plavby je zajištěna plná penze včetně nápojů (káva,čaj, voda). Ostatní nápoje alkoholické i nalkoholické je možné zakoupit v baru.
Doprava: vlastní
Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění a případně ubytování nebo další program v destinaci.
Ubytování: loď
Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdaňsku v Polsku v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna. Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu nebo volném víceletém ledu. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou. Na palubě je 52 kabin, všechny se sociálním zařízením. Každá kabina má minimálně 2 okénka/okna. Poslední renovací prošlo plavidlo v roce 2019. K dispozici je10 nafukovacích člunů s motory 40HP k vyloění na pobřeží.
Více informací o lodi m/v Ortelius