Obecné informace
 
Obrovské Weddellovo moře má v nejširším místě více jak 2000 km, nachází se na jihovýchodní straně Antarktického poloostrova. Moře je považováno za vysoce antarktické ve srovnání se severozápadním pobřežím poloostrova, které je mírně antarktické. Moře se rozprostírá až na jih, kde je ovlivněno velmi studeným antarktickým podnebím. Jihozápadní a jižní hranice moře je tvořena šelfovými ledovci Larsen a Filchner-Ronne. Tyto ledovce vytvářejí obrovské deskové ledovce, které jsou tak časté ve Weddellově moři.
 
Weddellovo moře bylo objeveno v roce 1823 britským mořeplavcem Jamesem Weddellem. Právě v tomto moři v roce 1915 narazila Shackletonova loď Endurance na led a roztříštila se. Po patnácti měsících na ledové tříšti se Shackletonovi a jeho mužům podařilo dostat na ostrov Elepant Island nakonec se bezpečně vrátit. Jiné příběhy přežití ve Weddellově moři jsou již méně známé, avšak neméně mimořádné. To se přihodilo dokonce ještě před Shackletonovým příběhem o přežití, v roce 1902, kdy Otto Nordenskiöld byl vůdcem švédské antarktické expedice v letech 1901-1904. Nordenskiöld tým 4 mužů přečkali zimu na ostrově Snowhill Island, kde prováděli vědecké průzkumy, zatímco se jejich expediční loď Antarctic vrátila na Falklandy. Následující léto loď připlula zpět do Weddellova moře, aby vystřídala tým, ale uvízla v ledu a nakonec byla rozmačkána. Posádka se snažila dostat na ostrov Paulet Island, kde přezimovala v primitivní chatrči. Nordenskiöld a ostatní se nakonec setkali na Hope Bay, kde je vyzvedlo argentinské námořnictvo. Všichni až na jednoho přežili.
 
Podnebí
 
Díky tomu, že je Weddellovo moře přímo ovlivněno krutým antarktickým kontinentálním klimatem, je teplotní průměr nižší než na severozápadní straně Antarktického poloostrova, a to kolem 1°C. V únoru a březnu, na konci jižního léta, mohou teploty dokonce klesnout lehce pod nulu. Severozápdaní cíp Weddellova moře,  oblasti, kam jsou naše výpravy omezené, je docela dobře chráněn před převládajícími západními větry. Počasí je tady proto často dobré a vcelku stabilní. Silné horské větry mohou přijít kdykoliv a ovlivní tak i náš program.
Upozornění; ledová tříšť se tvoří ve Weddellově moři brzy v zimní sezóně a může zde setrvávat do pozdního léta. I když jsme připraveni na průjezd do severozápadní části Weddellova moře, příroda nám to pokaždé nezaručí. Ledová tříšť je nepředvídatelná a může zamezit naší lodi dokončit plánovaný itinerář.
 
Flora & Fauna
 
Flora a fauna ve Weddellově moři je odlišná od té na severovýchodním pobřeží poloostrova.  Vegetace a antarktické druhy zvířat jsou vzácnější, jako je tučňák kroužkový a císařský, kteří zde nahrazují své příbuzné tučňáky oslí a uzdičkové z mírně antarktických oblastí. Weddellovo moře je na mnoho měsíců v roce zamčené v ledové tříšti, proto může být obtížné, nebo nemožné pro určité druhy se včas zahnízdit. Druhy jako tučňáci kroužkoví a císařští se dobře těmto obtížným okolnostem přizpůsobili a jsou převládajícími druhy tučňáků dále na jih. Velká kolonie desetitisíců tučňáků kroužkových byla založena právě na ostrově Paulet Island. Jen pár let zpátky neznámá kolonie tučňáka císařského byla objevena na jihu ostrova Snowhill Island. Přestože je kolonie často nedosažitelná kvůli silné ledové tříšti, někdy můžeme vidět zbloudilého tučňáka na plujícím ledu. Během plaveb do Weddellova moře můžete často vidět mořské savce, jako jsou kosatky dravé, keporkaci, plejtváci štikovití, tuleni leopardí, krabožraví a weddelloví.
 
Často navštěvovaná místa
 
Antarctic Sound je pojmenována po expediční lodi, kterou vedl Otto Nordenskiöld. Úžina, která odděluje cíp Antarktického poloostrova od ostrova Dundee Island, je také nazývána „Ice-berg Alley“, díky obrovskému množství ledovců, které jsou tu často k vidění.
 
Brown Bluff se nachází na Antarktickém poloostrově, na západní straně Antarctic Sound. Pod příkrými útesy hnízdí tučňáci kroužkoví a oslí. Pobřeží často střeží tuleni leopardí.
 
Paulet Island je ostrov vulkanického původu a leží jen 5 km jihovýchodně od ostrova Dundee Island. Ostrov má v průměru přibližně 3 km a vrchol kráteru je vysoký 353 metrů. Díky geotermálnímu teplu je ostrov bez ledu. Ostrov je domovem kolonie více jak stotisíce párů tučňáků kroužkových. Můžete zde vidět zbytky jednoduché chatrče, ve které přezimovalo 22 mužů švédské antarktické expedice v roce 1903.
 
Ostrov Snowhill Island leží na východě od Antarktického poloostrova. Je téměř zcela pokryt sněhem, odtud je tedy jeho název. V roce 1902 postavila švédská antarktická expedice pod vedení Otty Nordenskiölda na ostrově boudu. Nordenskiöld a tři členové expedice zde museli strávit dvě zimy, tu první plánovaně, druhou však již zcela neplánovaně.